פורסם ב- חינוך והורות
20 מרס 2017

איך נראים אבות שבדים בחופשת לידה?

בסוף מרץ, במסגרת יריד צבע טרי, תפתח עיריית תל אביב-יפו בשיתוף שגרירות שבדיה את תערוכת הצילומים של הצלם השבדי יוהאן באוומן בישראל. התערוכה תפתח שורה של אירועי שיח בנושא הורות שווה.

 

תערוכת הצילומים המצליחה ומעוררת הדיון של הצלם השבדי יוהאן באוומן מתעדת אבות שבדים בחופשת לידה - תיעוד שהפך לתערוכה שהוצגה במספר מוקדים ברחבי העולם.

החוק השבדי מגדיר תקופה ארוכה במיוחד של חופשת לידה בתשלום, בתוכה מספר חודשים שבהם שני ההורים זכאים לקחת יחד את חופשת הלידה ובנוסף כל הורה לוקח 3 חודשים בנפרד. החל מ-1995, בעקבות ניצול נמוך של חופשת הלידה על ידי אבות, החוק השבדי הגדיר מכסת ימים ייעודית לאב, שגדלה באופן הדרגתי, ולפני כשנה הורחבה ל-3 חודשים.

ומה המצב אצלנו בישראל?

ביוני האחרון עבר חוק במסגרתו נתנת חופשת לידה ייעודית לאבות במשך 6 ימים כולל יום הלידה. שלושה ימים ממנה יהיו על חשבון ימי מחלה ושלושה ימים על חשבון חופשה שנתית.

אבות זכאים להחליף את זוגתם בחלקה השני של חופשת הלידה לצורך טיפול בתינוק (בתנאי שהנשים חוזרות לעבוד) ולקבל גם כן דמי לידה. אבות זכאים לחופשת לידה החל מיום חזרת הנשים לעבודה (אך לא לפני שחלפו שישה שבועות רצופים מיום הלידה, בהם הנשים חייבות להיות בחופשת לידה) עד לסיום תקופת 14 השבועות המגיעים להן, ובתנאי ששניהם עבדו וצברו תקופת ביטוח שלאחריה יוכלו לקבל דמי לידה. אבות זכאים לחופשת לידה לתקופה של לא פחות מ- 21 יום.

שימי לב: אם ילדת מה 1.1.17 ואילך, השבוע תועבר לאישור המליאה הצעה לשינוי החוק שצפוייה לעבור עם השינויים הבאים ותהיה תקפה גם לגבייך:

זוג ההורים יהיו זכאים לשבוע נוסף בתשלום בתקופת ההיריון והלידה (חופשת הלידה) חמישה עשר שבועות במקום ארבעה עשר שבועות.
את השבוע הנוסף יוכלו ההורים לנצל ביציאה של האב לשבוע חופשה ולשהייה עם התינוק והאם היולדת או בהארכת החופשה בתשלום של האם לחמישה עשר שבועות בהם יחולו עליה כל הדינים החלים היום לקופה של ארבעה עשר שבועות.

האב יוכל להחליף את האם בתקופת ההורות גם לשבעה ימים בלבד! קביעה זו מחליפה את דרישת המינימום לשלושה שבועות הנוהגת כיום, ובכפוף לכך שהאם חוזרת לעבודתה בחלקה האחרון של תקופת הלידה (אפשרות זו היא בנוסף לחופשה בת השבוע המפורטת בסעיף הקודם)
האב יוכל להחליף גם אם העובדת כעצמאית ולזכות בכל ההגנות שמקנה חוק עבודת נשים;

 

סביב התערוכה יתקיימו שני אירועים ביריד "צבע טרי":

הראשון, שיח גלריה אבהות מבעד לעדשה (יום שלישי 28.03 בין השעות 18:30 -19:30), בגלריה בה תוצג התערוכה ביריד, בין הצלם השבדי יוהאן באוומן שיגיע לצורך זה לביקור בישראל, לצלם הישראלי אייל פריד שעוסק בתיעוד משפחות.

השני (שישי 31.03 בין השעות 11:15 -12:00), חופשת לידה לאבות – זה הבייבי שלנו אפרת אנזל מארחת בסלון משפחתי מומחים, חוקרים והורים שינסו לענות על השאלה מה זו הורות שווה- כמה רחוק האידיאל מול המציאות של הורות שווה בישראל, איך אפשר לקדם את הנושא ואיך מרגיש אבא שלקח חופשת לידה (פחות מחצי אחוז גברים לוקחים חופשת לידה בישראל).

האירוע יערך בהשתתפות שגריר שוודיה בישראל מר קרל מגנוס נסר והגברת רות סופר, יועצת ראש העירייה למגדר, "עיר שווה", עיריית תל אביב-יפו.

לאחר סיום יריד צבע טרי, תנדוד התערוכה למכללה האקדמית תל אביב-יפו, בסיוע שגרירות שבדיה, שם היא תוצג במסגרת כנס עיר שווה בנושא "הורות שווה" (רביעי 05.04 בין השעות 8:30-14:00) של עיריית תל אביב-יפו בשיתוף האקדמית תל אביב יפו. הכניסה ללא עלות בהרשמה מראש בלבד.

הנה 10 תמונות שאהבנו במיוחד. לאתר התערוכה עם תמונות רבות נוספות לחצו כאן

 

SD520317

 

SD120317

 

SD320317

 

SD220317

 

SD420317

 

 

 

SD713317

 

SD817320

 

SD620317

 

SD917320

 

SD1017320

הכנס, המתקיים זו השנה החמישית, יעסוק השנה בהורות שווה. בכנס יידונו הצורך הכלכלי והחברתי בהורות שוויונית, המדיניות בנושא בישראל ובעולם ושוק העבודה הישראלי התובעני, מקומם של האבות, המשאבים הקהילתיים הדרושים לגידול ילדים וכיצד העיר יכולה לעודד ולקדם הורות שוויונית.
יועצת ראש עיריית ת"א יפו לשיוויון מגדרי, רותי סופר, הסבירה: "לחברה הישראלית יש עדיין מרחק רב לעבור בדרך להורות שווה באמת. כדי להשיג הורות שווה צריך לא רק להתגבר על פערי השכר ולשנות נורמות חברתיות, אלא גם ליצור תשתיות שהיום לא קיימות, כמו חופשת לידה מספקת לאבות ואפילו תאי שירותים לא ממוגדרים במבני ציבור, שיאפשרו למשל לאבות ללוות את בנותיהן הקטנות לשירותים והזמנת שני ההורים להעביר יחד שעת סיפור בגן".


האירועים פתוחים לקהל הרחב, כרטיס כניסה ליריד "צבע טרי" בעלות של 45 ₪

28.3-1.4 ג'-שבת | תערוכת גברים בחופשת לידה של הצלם השבדי יוהאן באוומן | צבע טרי, היריד לאמנות עכשווית, תל-אביב | מוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהארדט, באוניברסיטת תל-אביב, שעות פתיחה: ג-ה 17:00-22:00, ו' 10:00-18:00, שבת 10:00-21:00
28.3 שלישי 18:30- 19:30- שיח גלריה אבהות מבעד לעדשה – הצלם הישראלי אייל פריד והצלם השבדי יוהאן באוומן – בשיחה על אבהות, משפחה וחופשת לידה דרך עיני המצלמה, מוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהארדט, באוניברסיטת תל-אביב
31.3 שישי 11:15- 12:00– חופשת לידה לאבות – זה הבייבי שלנו - אפרת אנזל מארחת בסלון משפחתי מומחים, חוקרים והורים שינסו לענות על השאלה מה זו הורות שווה, מוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהארדט, באוניברסיטת תל-אביב
5.4 רביעי – תערוכת גברים בחופשת לידה של הצלם השבדי יוהאן באוומן - כנס "הורות שווה" – המכללה האקדמית ת"א יפו - חבר הלאומים 10, יפו, אולם 007, אודיטוריום ווסטון 2, בין השעות 8:30-14:00. כניסה ללא עלות (בהרשמה מראש בלבד)

אתר התערוכה 
צבע טרי - היריד לאמנות עכשווית, תל-אביב 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • קמפיין העצמת בנות ונערות של דיסני

  דיסני משיקה קמפיין ברשתות החברתיות המעודד ילדים לחלום בגדול: על כל האשטאג דיסני יתרמו 1 דולר לקרן Girl Up של האו"ם התומכת במנהיגות והעצמה של נערות בגיל ההתבגרות - עד לסכום של 1 מיליון $

 • רשימת הזוכות בפעילות הקיץ של אתר שוגרבייבי

  תודה רבה לאלפי האמהות שהשתתפו בפעילות הקיץ של אתר שוגרבייבי בשיתוף עם הופ!

 • תמיכה עד הבית למשפחות עם פעוטות לקויי שמיעה

  מיזם חדשני במימון משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אשר תפעיל אותו עמותת בית מיחא לילדים ופעוטות לקויי שמיעה, יעניק תמיכה וליווי למשפחות בביתם.

 • כיצד לשמור על הרגלי אכילה בריאים אצל ילדים בחופש הגדול

  החופש הגדול הוא הזדמנות פז לבילויים משפחתיים. הוא מאפשר לנו זמן יקר להיות יחד, לצבור חוויות משותפות וליהנות מעצם השהייה המשותפת - הורים וילדים. יחד עם זאת, דווקא משום שהשגרה מופרת וזמן הפנאי המשפחתי רב יותר מתמיד, מבחינות רבות החופשה הגדולה מהווה אתגר להורים ובין היתר בסוגיות הקשורות להתנהלות בארוחות מחוץ לבית, בקייטנות, במסעדות, בים ובבריכה ועוד. הורים לילדים עם עודף משקל יכולים לחוש חרדה ודאגה לכך שילדיהם יוסיפו על משקלם בתקופה זו, וזו תופעה שיכולה לקרות ושניתן למנוע אותה על ידי שמירה על מספר כללים וקווים מנחים שנכונים לכל משפחה באשר היא.
  קבלו את עשרת הכללים שיעזרו לכם גם לבלות וליהנות וגם לשמור על בריאות המשפחה.

  הכותבת יעל חן רביע הינה דיאטנית קלינית לילדים ומאמנת אישית, מפתחת "מילון התיאבון", ערכה ייחודית, פרקטית וחווייתית, המנגישה לילדים ערכי תזונה בריאה. הערכה מתאימה לגילאי גן חובה ובית הספר היסודי (5-10) וקיבלה את המלצת מכון אדלר.

 

 

אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.