פורסם ב- שינה
22 מרס 2017

טקס שינה - למה צריך אותו בכלל? / סיגל פולר

אין הורה שלא שמע את המונח "טקס שינה" לפחות פעם אחת מרגע שהפך להורה. אך מה בעצם משמעותו של טקס השינה, ממתי כדאי להתחיל לבצע אותו, מה המטרה שלו, למה צריך אותו ואיך הוא עוזר לילדים שלנו.


על טקס שנת לילה רוב ההורים שמעו אך האם ידעתם שיש גם טקס לשנות יום? טקס בוקר? בכתבה זו אפרט על כל טקס וחשיבתו ואתן טיפים כיצד לערוך טקס איכותי וטוב עבור הילדים.

תינוקות וילדים מאוד אוהבים טקסים וסדר יום. כך הם יודעים לצפות מה הולך לקרות, מהו סדר הפעולות הצפוי ומה מצופה מהם לעשות בסיטואציה דבר המקנה להם בטחון ורוגע ומשקיט אי ודאויות. טקס השינה מעצם היותו טקסי וחזרתי מאפשר לילד כניסה רגועה ושלווה יותר לשינה.

את כל הטקסים אפשר להתחיל מגיל לידה. גם אם הילד נרדם על אמא, על הבקבוק, בהנקה או במנשא אין בעיה לנסות ולהתחיל להרגיל אותו (ואתכם) לסדר פעולות שחוזר על עצמו ומקנה בטחון ורוגע.

נתחיל בטקס שנת הלילה, תפקיד הטקס הוא לסמן הפרדה ברורה בין היום ללילה, היום הסתיים והלילה מתחיל. לטקס יש חשיבות גבוהה על אופי ההירדמות של הילד ועל איכות השינה שלו בהמשך הלילה. טקס שינה לא איכותי יכול להקשות על תהליך ההירדמות של הילד ולגרום ליקיצות בתחילת הלילה. מטרת הטקס היא להרגיע את הילד מכל פעילויות היום והגירויים שחווה ולעודד את הפרשת הורמון המלטונין (המוכר כהורמון השינה) שעוזר להיכנס לשינה.
הדימוי הטוב ביותר לטקס הוא של משפך המפחית גירוים. על הטקס לצמצם פעילויות וגירויים בצורה הדרגתית. נתחיל מגובה המשפך בו יש הרבה גירויים ואט אט נלך ונצמצם אותם עד לסגירת המשפך והכניסה למיטה. הרעיון מאחורי המשפך הוא "להוריד הילוך" ולהקל על הילד להרגיע את עצמו לפני שיכנס למיטה ויצליח להירדם בקלות.

מומלץ מאוד שהטקס יכלול בתוכו פעילות מרגיעה עבור הילד כמו סיפור, שיר ערש או כל דבר מרגיע שעובד. הקפידו לא לערב בתוכו משחק כדי לא לעורר את הילד וליצור אצלו בלבול.
הטקס צריך לחזור על עצמו כל ערב באותו סדר פעולות, למעט יציאות משגרה, כמובן. כך הילד יודע למה לצפות בכל שלב של הערב ולא מופתע כל יום מחדש. אמא ואבא יכולים לקיים טקסים שונים, הילד ילמד שיש טקס א' עם אבא וטקס ב' עם אמא וידע לעשות את ההפרדה.

לסיכום, מהו טקס איכותי? מתקיים באור מלא עד הכניסה למיטה, בחדר בו הילד ישן, רק אחד ההורים נכנס עם הילד לטקס ונמצא איתו עד סופו, כולל פעילות רגועה יחד עם ההורה, ללא משחקים וחוזר על עצמו כל ערב.

טקס שנות יום רלוונטי לתינוקות ופעוטות שישנים במהלך היום. הוא מסייע במעבר בין העירות לשינה ומקל על ההירדמות שקשה יותר ביום עקב חוסר בהורמון המלטונין בגוף.
טקס שנות יום יהיה קצר ושונה מטקס הלילה. המטרה היא לא ליצור בלבול אצל התינוק בין הטקסים אך יחד עם זאת לאפשר לו הנמכת גירויים וכניסה שלווה לשינה.
כאשר אתם בבית עם התינוק, אני ממליצה להשכיב אותו לשינה במיטתו גם במהלך היום ולהחשיך את החדר.
טקס שנות יום יכול להיות מורכב משיר ערש קצר, פרידה מחפצים בחדר או אפילו הגפת התריסים יחדיו. כל מה שעליו לעשות הוא לשדר לתינוק מה מצופה ממנו. כשאתם עושים את אותה פעולה כל יום לפני שהוא נכנס לשינה הוא מבין שכאשר הפעולה הזאת מבוצעת הוא הולך להיכנס למיטה ולישון.

הטקס האחרון בו אגע הוא טקס בוקר. הטקס מסמל לילד שהלילה תם והבוקר הגיע. כאשר הילד מתעורר (והגיע בוקר להגדרתכם) צרו ריטואל קבוע של פתיחת היום החדש. הוציאו אותו לסלון , פתחו את התריסים, ניתן לאמץ שיר בוקר אהוב וכד'. ילדים שעדיין מקבלים אוכל בלילה, חשוב לעשות הפרדה וכאשר הם מקבלים את האוכל בבוקר לעשות זאת בסלון, באור ולאחר כרבע שעה מההתעוררות כדי למנוע מקישור בין אוכל ליקיצה.


מוזמנים לפנות אליי לכל שאלה נוספת.

הכותבת, סיגל פולר, יועצת שינה בשיטת "לילה טוב" ומלוות משפחות לאחר הלידה

SFLOGO223

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • פסח ויציאה משגרת שינה אצל תינוקות / סיגל פולר

  פסח מתקרב ואיתו החופש (הכמעט) גדול. הילדים בבית או בקייטנות, אין שגרה קבועה וסדר יום, הגדולים יותר הולכים לישון וקמים מתי שרק בא להם והבלגן חוגג. אני כאן כדי לתת טיפים להתמודדות בליל הסדר, לשמור על הרגלי השינה כמה שאפשר וגם איך להחזיר את המצב לקדמותו בסיום החופשה.

 • משבר ארבעת החודשים / סיגל פולר

  מהרגע שנולד לנו תינוק מתחילים להפחיד אותנו עם מונחים על רגעים מאיימים ומשברים צפויים כדוגמת גזים, משבר ארבעת החודשים, קפיצות גדילה, גיל שנתיים האיום/ "terrible twos" ועוד.

 • איך מעבירים ילד למיטה של גדולים? / סיגל פולר

  התינוק מתחיל להפוך לפעוט, מראה סימני עצמאות ואתם מתחילים לחשוב שמתקרב הרגע להעבירו למיטה של גדולים. מהם הסימנים שהילד מוכן למעבר וכיצד ניתן לעשות זאת בצורה הטובה והחלקה ביותר.

 • מחקר: ככל שמספר הילדים עולה, איכות השינה של האם יורדת

  מחקר חדש מארה"ב מאשר מה שכולנו כבר יודעים: ככל שמספר הילדים עולה, מספר שעות השינה של האם יורד. ומה עם האבות? התשובה מטה...

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.