פורסם ב- רפואה שלמה
08 פבר 2017

ט"ו בשבט: המלצות מד"א וארגון בטרם לחג בטוח עם הילדים

ט"ו בשבט הגיע ובמגן דוד אדום מפרסמים שורת אזהרות, המלצות וטיפים כיצד לשמור על עצמכם ועל ילדיכם מהפיצוחים והפירות היבשים בחג הקרוב - הורים, נקטו בצעדי זהירות ופקחו עין!לקראת ראש השנה לאילנות שיחול בסוף השבוע מפרסמים היום במד"א הנחיות בטיחות מיוחדות לקראת ט"ו בשבט.

כידוע, בט"ו בשבט נהוג לאכול פירות יבשים ופיצוחים מסוגים שונים. מידי שנה מוזעקים צוותי מד"א בקו החירום 101 לילדים קטנים, קשישים וחולים הסובלים מבעיות בבליעה שכתוצאה מאכילת פיצוחים ופירות יבשים נחנקים ועומדים בסכנת חיים.

מצב זה מצריך טיפול מידי להוצאת הגוף הזר מגרונו של הנפגע ובמד"א קוראים לציבור לנקוט בכללי הבטיחות ולפקוח עין כשנותנים פירות יבשים ופיצוחים לילדים קטנים ולקשישים, העלולים חלילה לגרום לחנק.

1. עקב סכנת חנק, במד"א ממליצים להימנע ואף להרחיק פיצוחים ופירות יבשים מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל 5

2. יש להקפיד שאכילת פיצוחים ופירות יבשים ע"י ילדים בגילאים 5 עד 8 שלהם קנה נשימה צר וקיימת סכנת חנק תהיה בהשגחת מבוגר. כמו כן חשוב להקפיד להשגיח על קשישים וחולים הסובלים מבעיות בבליעה בזמן אכילת פירות יבשים ופיצוחים.

3. יש לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות, להימנע מהשארת פרי בצורת עיגול והקפדה יתרה על לעיסת המזון היטב. יש לתת יתר תשומת לב בהגשת פירות יבשים כמו צימוקים, חמוציות, תאנים מיובשות, משמשים יבשים וכו' עקב מרקמם הדביק שעלול לגרום לחנק וחסימת נתיב אוויר.

4. יש לשים לב כי בזמן שהילד אוכל פיצוחים ופירות יבשים אין הוא מסתובב, משחק או מתרוצץ. עליו לשבת בזמן האוכל, דבר שיפחית את סכנת החנק.

מה עושים במקרה של קשיי נשימה?
יש להושיב את החולה במנוחה, להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 או דרך אפליקצית 'מד"א שלי' ולהישמע להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.

מה עושים במקרה של חנק?
במד"א מדגישים כי בכל מקרה של חנק כל שניה היא קריטית.
במידה והנפגע מסוגל לדבר או להשתעל:
· יש לעודד אותו להשתעל בלבד ובמקביל לחייג למוקד החירום של מד"א בטלפון 101 או דרך אפליקצית 'מד"א שלי'
במידה והנפגע אינו מסוגל לדבר / אינו משתעל / לא נושם:
· חייג 101 והישמע להנחיות התדרוך הטלפוני לביצוע החייאה ע"י החובשים ופאראמדיקים מוקד מד"א עד להגעת האמבולנס למקום.
· דגש: בילדים ובתינוקות, במידה וניתן יש להפוך את הילד ולטפוח על השכמות בנוסף לדברים המפורטים לעיל.

 

לדבריה, של אורלי סילבינגר מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "לצערי רבים מההורים אינם מודעים לכך שילדים צעירים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפגע מחנק ממזון.
יש להרחיק מילדים עד גיל 5 את כל סוגי האגוזים, השקדים והפיצוחים. כמו כן, פירות יבשים עלולים להיות דביקים ולהידבק בקנה הנשימה, לכן על ההורים להקפיד על כללי אכילה בטוחה של ילדיהם עד גיל 4, כולל חיתוך והשגחה על לעיסה. יש לזכור, כי ילדים קטנים אינם יודעים ללעוס ולבלוע היטב את המזון ועלולים לשאוף אותו לריאות. נוסף על כך, דרכי הנשימה של ילדים קטנים אינן מפותחות, ולכן קיים סיכון גדול יותר לשאיפה של מזון בשלמותו".

על פי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, בשנים: 2008-2016 מתו 32 ילדים עקב חנק ממזון בקרב ילדים בגילאי 0-17. כ-87% ממקרי החנק ממזון אירעו בבית.
פיצוחים למיניהם (גרעינים, שקדים, בוטנים, פיסטוקים וכו') הינם סוג המזון השכיח ביותר בגינו ילדים מתאשפזים עקב חנק ממזון, בהיותם מעורבים בכ-43% מכלל מקרי החנק.
'מזון הינו הגורם השכיח ביותר לחנק בקרב ילדים בכל רמות חומרת ההיפגעות (תמותה, אשפוז ומיון) והינו גבוה משמעותית ביחס לגורמי חנק אחרים.
קבוצת הגיל 0-4 הינה הקבוצה בעלת הסיכון הגבוה ביותר להיפגעות עקב חנק.

BETEREM6008217

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות בעיקר עם ילדים מתחת לגיל 5. צוותי מד"א ערוכים לכל אירוע ותרחיש ובכל צורך רפואי יש לפנות למוקד החירום 101. אני מאחל ט"ו בשבט שמח ובטוח לכלל הציבור בישראל"

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.