חינוך והורות

אמפתיה, חמלה ונדיברות הן תכונות הכרחיות לחברה בריאה ורצוי לטפח אותן כבר מגיל צעיר. איך עושים זאת? הנה הסברים, דוגמאות והצעות למשחקים, מדיטציות ופעילויות לטיפוח תכונות אלו בילדים (וגם במבוגרים)...

מספרים על סמוראי מכובד שהגיע למורה הזן האקווין ושאל אותו האם יש באמת כזה דבר שער לגן עדן ושער לגיהנום.

מורה הזן החכם הביט ושאל אותו : "מי אתה?", "אני סמוראי" השיב הלוחם. "אתה סמוראי??" גיחך האקווין, מי יקח אותך לשורותיו? אתה נראה יותר כמו קבצן מאשר לוחם... הסמוראי החל להתעצבן והושיט יד לחרבו. "זו החרב שלך??" צחק האקווין, "היא בטח כלל לא חדה ולא יכולה לפגוע בי". בשלב הזה שלף הסמוראי הנעלב את החרב וקרב אותה לגרונו של מורה הזן.

"אתה רואה", אמר האקווין, "כאן מתחיל שער הגיהנום". הלוחם שהבין מיד את השיעור של מורה הזן הכניס את חרבו לנדן והשתחווה. "אתה רואה" אמר שוב האקווין, "כאן מתחילים שערי גן עדן".

תארו לכם שיש שיטה שיכולה להרגיע ילדים, להעלות את רמת האנרגיה, לשפר יכולות ריכוז ,להעלות את רמת האושר, להעלות ביטחון עצמי ולעזור בויסות רגשות - לא הייתם מנסים?

בשנים האחרונות שיטות של מיננדפולנס ומדיטציות לילדים צוברות תאוצה ולא בכדי. מחקרים רבים בתחום בודקים את ההשפעות על ילדים בגילאי גן ובית ספר והתוצאות לעיתים מפתיעות גם את החוקרים.

במאמר הבא נסביר מה זו מדיטציה, מה היתרונות של התרגול וניתן גם חמישה תרגילים מדיטציה לילדים שתוכלו לתרגל איתם בבית.

הורים לילדים בבית ספר יסודי - הכירו את יוזמת 'תנו לגדול על שקט'  המעודדת שימוש חכם ובטוח בסמארטפונים לילדים.

אם חיפשתם עוד יתרון למרחבים ירוקים ליד הבית הנה מגיע מחקר מבריטניה אשר גילה כי בטבע, ילדים מנהלים שיחות עשירות יותר עם הוריהם.

מחקר קנדי רחב היקף בדק את הרגלי הצפייה במסכים, שעות השינה וכמות הפעילות הפיזית של ילדים וחזר עם תוצאות לא מפתיעות...

כוכבי רשת המפרסמים את המשחק הרצחני נהנים מהרייטינג שהם יוצרים מול קהל של עשרות אלפי ילדים סקרנים מרחבי הארץ. שצפו בתוכן ומנהלים דיונים על האפשרויות להצטרף למשחק.

 התינוק שלכם מתחיל מסגרת חדשה?  שינוי המסגרת קשה גם לקטנים וגם לגדולים,  אז איך נעזור לנו ולקטנים שלנו בהסתגלות וכניסה "חלקה" למסגרות?
שלי לביא, יועצת להתפתחות תינוקות עם כמה טיפים שיעזרו להם ולכם לעבור את התקופה הראשונה בקלות ובכיף

אם אתם הורים לילדים ביסודי ודאי תזדהו עם הדילמה הבאה: הילד חוזר מבית הספר ומבקש עזרה בשיעורים. האם לשבת איתו ולעזור לו באדיקות או לתת לו לעבוד על שיעורי הבית בצורה עצמאית?  מחקר חדש מפינלנד שופך קצת  אור על הנושא.

מחקר חדש מגלה כי לילדים סקרנים אשר שואלים הרבה פעמים "למה?" סיכוי גבוה להצליח יותר בלימודים.

מחקר חדש שפורסם ב  Journal of Family Communication מצא קשר בין האזנה למוזיקה עם הלדים בילדות לבין קשר טוב עם הוריהם בגיל הבגרות.

אין שום ספק שההצלחה של הילדים שלנו היא אחת הדאגות המרכזיות בחייו של הורה, וחלק ניכר מן ההצלחה העתידית של ילדינו תלויה בהישגים - ומדובר בשרשרת ארוכה שמתחילה עוד בגיל צעיר.

לאחרונה צצים בחנויות הספרים  יותר ויותר כותרים  המתמקדים בנשים יוצאות דופן, נשים בעלות הישגים המעוררות השראה בילדות קטנות ונערות.

אם גם אתן רוצות לקרוא לילדות סיפורים קצת אחרים, כאלו שלא עוסקים בנסיכות וחדי קרן אלא בנשים שעל אף הקשיים הצליחו, הנה כמה ספרים שכדאי להוסיף לארון הספרים בבית:

 

ילדים רבים מסרבים ללמוד, זה נתפס המון פעמים כ"עונש" וההורים מוצאים את עצמם אובדי עצות. אז מה אפשר לעשות? עו"ד ליזט לגזיאל כץ, מייסדת "קדמא", מרכז לאימון מונטסורי לילדים, מסבירה איך ללמד את הילד דרך משחקים.

 

הילדים מטפסים על הקירות ועושים פרצופים על האוכל? אז זהו, שארוחות חג לא חייבות להפוך לאסון. רותי אבירי, דיאטנית קלינית ויועצת תזונה לחברת טונה סטארקיסט, ממליצה על טיפים שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום ואפילו מציעה מתכון לקציצות טונה שיצילו את הערב.

מחקר חדש במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת אריאל: "מה איתי?"- ששה מאפיינים ייחודים לאחים של ילדים עם מוגבלות.
בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי בחייהם של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, החל מנגישות עד מגוון שירותים לחינוך ותמיכה. עם זאת, קיים חבר במערכת המשפחתית הכוללת שהוזנח ואלה הם ה'אחים של'. לקראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, הגיע הזמן שלא נשכח אותם.

עו"ד ליזט לגזיאל כץ, מייסדת "קדמא"- מרכז לאימון מונטסורי, מסבירה למה מומלץ לגרות את חמשת החושים של הילד ואיך לפתח אותם באמצעות משחקים פשוטים שכל אחד יכול לעשות בבית.


עזבת לרגע את היד של הילד והוא קפץ לכביש וגרם לתאונה ?  הבן שלך מנהל ב"ווטסאפ" מתקפה מעליבה נגד חברתו לכיתה ?  הילד שלך השתולל בבית הספר וזרע נזק בכיתה ? הילד שלך "ליצן מפחיד" ?
מה מידת האחריות שלך? עורכי הדין ורד כהן ורענן בר – און, ממשרד בר-און, כהן, עורכי – דין מסבירים:

אתמול פורסם בתקשורת על אירוע קשה של ילד בן 6 מבית שמש, שהורד מרכב הסעות של בית הספר במהלך הנסיעה באמצע הכביש ולא ליד ביתו לאחר שלטענת נהג הרכב והמלווה המבוגר הילד סרב לחגור חגורת בטיחות. האירוע תועד ומשטרת ישראל פתחה בחקירה בעקבות האירוע.
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר - און, ממשרד בר - און, כהן, עורכי – דין מסבירים:

נראה שבכל מקום ברשת מדברים לאחרונה ומשתפים את הנאום מעורר ההשראה של פינק בטקס פרסי ה MTV שם סיפרה כיצד הגיבה כאשר בתה חזרה הביתה מבית הספר ואמרה לאמה כי היא חושבת שהיא מכוערת.

עמוד 1 מתוך 9