חינוך והורות

מחקר חדש במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת אריאל: "מה איתי?"- ששה מאפיינים ייחודים לאחים של ילדים עם מוגבלות.
בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי בחייהם של אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, החל מנגישות עד מגוון שירותים לחינוך ותמיכה. עם זאת, קיים חבר במערכת המשפחתית הכוללת שהוזנח ואלה הם ה'אחים של'. לקראת היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, הגיע הזמן שלא נשכח אותם.

עו"ד ליזט לגזיאל כץ, מייסדת "קדמא"- מרכז לאימון מונטסורי, מסבירה למה מומלץ לגרות את חמשת החושים של הילד ואיך לפתח אותם באמצעות משחקים פשוטים שכל אחד יכול לעשות בבית.


עזבת לרגע את היד של הילד והוא קפץ לכביש וגרם לתאונה ?  הבן שלך מנהל ב"ווטסאפ" מתקפה מעליבה נגד חברתו לכיתה ?  הילד שלך השתולל בבית הספר וזרע נזק בכיתה ? הילד שלך "ליצן מפחיד" ?
מה מידת האחריות שלך? עורכי הדין ורד כהן ורענן בר – און, ממשרד בר-און, כהן, עורכי – דין מסבירים:

אתמול פורסם בתקשורת על אירוע קשה של ילד בן 6 מבית שמש, שהורד מרכב הסעות של בית הספר במהלך הנסיעה באמצע הכביש ולא ליד ביתו לאחר שלטענת נהג הרכב והמלווה המבוגר הילד סרב לחגור חגורת בטיחות. האירוע תועד ומשטרת ישראל פתחה בחקירה בעקבות האירוע.
עורכי הדין ורד כהן ורענן בר - און, ממשרד בר - און, כהן, עורכי – דין מסבירים:

נראה שבכל מקום ברשת מדברים לאחרונה ומשתפים את הנאום מעורר ההשראה של פינק בטקס פרסי ה MTV שם סיפרה כיצד הגיבה כאשר בתה חזרה הביתה מבית הספר ואמרה לאמה כי היא חושבת שהיא מכוערת.

לקראת תחילת שנת הלימודים ופתיחת סניף מכללת NLP לשם שינוי בבאר שבע, הנה מספר טיפים שיוכלו לסייע להוריד את הלחץ והחרדות שלכם ושל ילדכם משנת הלימודים הקרובה.

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר – און, ממשרד בר-און, כהן, עורכי – דין, המטפל גם בתביעות לעניין הגנת הפרטיות, משיבים על השאלות :

מיזם חדשני במימון משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אשר תפעיל אותו עמותת בית מיחא לילדים ופעוטות לקויי שמיעה, יעניק תמיכה וליווי למשפחות בביתם.

החופש הגדול הוא הזדמנות פז לבילויים משפחתיים. הוא מאפשר לנו זמן יקר להיות יחד, לצבור חוויות משותפות וליהנות מעצם השהייה המשותפת - הורים וילדים. יחד עם זאת, דווקא משום שהשגרה מופרת וזמן הפנאי המשפחתי רב יותר מתמיד, מבחינות רבות החופשה הגדולה מהווה אתגר להורים ובין היתר בסוגיות הקשורות להתנהלות בארוחות מחוץ לבית, בקייטנות, במסעדות, בים ובבריכה ועוד. הורים לילדים עם עודף משקל יכולים לחוש חרדה ודאגה לכך שילדיהם יוסיפו על משקלם בתקופה זו, וזו תופעה שיכולה לקרות ושניתן למנוע אותה על ידי שמירה על מספר כללים וקווים מנחים שנכונים לכל משפחה באשר היא.
קבלו את עשרת הכללים שיעזרו לכם גם לבלות וליהנות וגם לשמור על בריאות המשפחה.

הכותבת יעל חן רביע הינה דיאטנית קלינית לילדים ומאמנת אישית, מפתחת "מילון התיאבון", ערכה ייחודית, פרקטית וחווייתית, המנגישה לילדים ערכי תזונה בריאה. הערכה מתאימה לגילאי גן חובה ובית הספר היסודי (5-10) וקיבלה את המלצת מכון אדלר.

חוקרים מאוניברסיטת דרום דקוטה וטוורנטו השוו בין קריאה ללדים מספר אלקטרוני לעומת ספר רגיל והתוצאות - מרתקות...

הרישום לגני הילדים, לקראת שנת הלימודים הבאה, בעיצומו. אחד המדדים היותר חשובים לבחירת הגן הוא בטיחות הילדים בו. מומחי מכון התקנים הישראלי קיבצו מספר טיפים שיוכלו לסייע להורים בבחירת הגן הבטוח:

לקראת הקיץ ורגע לפני היציאה לחופש הגדול, קבוצת המדיה הופ! בשיתוף איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) ו-HOT שמו להן למטרה להעלות את המודעות בקרב ילדים, בני נוער והוריהם לגלישה אחראית ובטוחה.

אם הילדים שלכם  משתמשים באצבעות כאשר הם לומדים מתמטיקה, זה יותר בסדר גמור - כך לדברי חוקרים מאוניברסיטת בריסטול.

המעבר לכיתה א' עלול להיות טראומטי עבור הילד, אך יש המון דברים שההורים יכולים לעשות כדי להקל עליו. הנה 3 דרכים שאותן כדאי להכיר

פרופ' אסתר דרומי, קלינאית תקשורת ויועצת מדעית ב-Hackathon Tiny love על חשיבות הקראת סיפורים לילדים וחמישה דברים אליהם חשוב לשים לב:


לקראת חופשת הקיץ המגיעה בקרוב ומתאפיינת בשעות גלישה רבות יותר במחשב ובסלולר, עמותת אשנב – אנשים למען שימוש נבון ברשת האינטרנט, מציעה לילדים, בני נוער ומבוגרים הגולשים ברשת מספר עצות זהב לשמירה על הבטחון האישי ברשת:

האם לסדר לידת הילדים במשפחה השלכות על תכונות האופי והמקצועות בהם הם יבחרו בעתיד? הדיילי מייל הבריטי במאמר מרתק על הנושא

מאמר מרתק של חגית בן שחר על הקשר שבין הלידה להתנהגות הילד בגילאים מאוחרים יותר:

תארו לעצמכם שהיה שיר שמיד היה מרגיע את תינוקכם וגורם לו לחייך. לא הייתם משמיעים לו? עכשיו אתם יכולים...

בסוף מרץ, במסגרת יריד צבע טרי, תפתח עיריית תל אביב-יפו בשיתוף שגרירות שבדיה את תערוכת הצילומים של הצלם השבדי יוהאן באוומן בישראל. התערוכה תפתח שורה של אירועי שיח בנושא הורות שווה.

עמוד 1 מתוך 13