03 דצמ 2017

חנוכה 2017: פסטיבל מדע בדיוני בסינמטק

פסטיבל אוטופיה 2017: לבטל את האפוקליפסה

10 – 16 בדצמבר, סינמטק תל אביב, המכללה הישראלית לאנימציה וברחבי העיר.

 

פסטיבל אוטופיה למדע בדיוני ולקולנוע פנטסטי חוזר ויתקיים השנה בין התאריכים 10 – 16 בדצמבר. בתאריכים 10-11 בדצמבר יערכו אירועי הפסטיבל במגוון אתרים אלטרנטיביים (המכללה הישראלית לאנימציה, מוויקס, שנקר ועוד), ובתאריכים 12-16 בדצמבר הוא ינחת בסינמטק תל אביב. הפסטיבל זכה במהלך שנותיו למעמד כאחד מפסטיבלי הקולנוע האיכותיים בישראל וכבית חם לאוהבות ואוהבי קולנוע נועז ופורץ דרך. כבכל שנה, לצד הפעילות הקולנועית, יתקיימו בפסטיבל כנסים, מפגשים, סדנאות ותערוכות העושות שימוש ביצירה הבדיונית ככן שיגור אל עבר דיונים מרתקים בסוגיות של טכנולוגיה, מדע, חברה והעתיד.

הפסטיבל חוזר לפעילות השנה ומציג תכנית מגוונת מאי-פעם ובה עשרות סרטים, ישראלים ובינלאומיים, בכורות, הקרנות מיוחדת וקלסיקות. שיתוף הפעולה עם המכללה הישראלית לאנימציה מתחדש גם הוא: תכנית סרטי אנימציה עשירה ולצדה הרצאות ואירועים לקהל מקצועי ולקהל הרחב בהנחיית טובי המעצבים, האנימטורים ואשפי האפקטים בישראל – מורי ומדריכי המכללה.

בהמשך לפסטיבל בתל-אביב יתקיימו בחודשים דצמבר וינואר שלוחות של הפסטיבל בסינמטקים של ירושלים, חיפה, חולון ועוד. אנו עמלים על הרחבת הפעילות אל יישובים ומוסדות נוספים בכל רחבי הארץ.

פסטיבל אוטופיה נוסד ונוהל לאורך השנים על-ידי אורי אביב. השנה הצטרף מרט פרחומובסקי, יוצר ויזם בתחום התרבות, כמנהל כללי ואמנותי שותף של הפסטיבל, לצדו של אביב.

מיטב סרטי הז'אנר של השנה

בין הסרטים הנכללים בתכנית, תמצאו יצירות משובחות, שכיכבו השנה בפסטיבלים הבינלאומיים החשובים ביותר, רובם בהקרנת בכורה ארצית. בין הסרטים: להרוג אייל קדוש עטור התשבוחות של יורגוס לנתימוס ("לובסטר"), המרשעת, סרט פעולה דרום קוריאני מדובר של יונג ביונג-גיל וזומבילניום, סרט אנימציה צרפתי של ארתור דה פינס ואלכסיס דוקור (פסטיבל קאן), שיהיה לך יום טוב, סרט האנימציה הסיני האלים והמדובר של ליו ז'יאן והבר של אלכס דה לה איגלסיה, אחד מיוצרי הז'אנר המהוללים בעולם ("בלדה טריסטה") (פסטיבל ברלין), וכן האינסופי, להיט הפסטיבלים המותח והמסתורי של אארון מורהד וג'סטין בנסון (פסטיבל טרייבקה). יוצרי "האינסופי" ג'סטין בנסון ואארון מורהד, מי שנכללו לאחרונה ברשימת 10 ההבטחות של הקולנוע העולמי בעיתון וראייטי, יגיעו להתארח בפסטיבל ולשוחח עם הצופים אחרי הקרנת סרטיהם.

באגף הקלאסיקות יערוך הפסטיבל מחווה לשניים מיוצרי האימה הגדולים של כל הזמנים – טובי הופר וג'ורג' רומרו – שהלכו לעולמם השנה, ולהקרין בפסטיבל עותקים דיגיטליים משוחזרים של סרטיהם המכוננים המנסרים מטקסס וליל המתים החיים.

בזאר הרעיונות – מרחב פוסט-אפוקליפטי בסינמטק תל אביב

בתחילת הפסטיבל, יהפוך סינמטק תל אביב למרחב פוסט-אפוקליפטי אמיתי, ויתמלא בערימות של גרוטאות מסוגים שונים. אנחנו מזמינים את הקהל הרחב להפקיד מכשירי חשמל מקולקלים, צעצועים ישנים, חלקי מתכת ועוד בשעות שייקבעו. על כל פריט שיופקד, תוכלו לקבל כרטיס לסרט או אירוע בפסטיבל, על פי בחירתכם.

במהלך ימי הפסטיבל יגיעו אמנים בין תחומיים, כדי ליצור עבודות פיסול, ציור ופרפורמנס מתוך ובתוך המרחב הפוסט-אפוקליפטי. בתוך המתחם תפעל מדי יום במת הרצאות בזק במגוון נושאי מדע, טכנולוגיה ואמנות, וכן תיערך תערוכת ציורים. עד שהפסטיבל יגיע לסיומו, יהפוך המתחם הפוסט-אפוקליפטי לעולם חדש של יצירתיות וחזון. אוצר המתחם: אדר גולדפרב.

פוקוס על קולנוע ז'אנר נשי – בשיתוף עם פורום הקולנועניות

במסגרת הצמיחה המרשימה בכמות הבמאיות בקולנוע העולמי, יותר ויותר יוצרות משתלבות גם בעשייה של סרטי ז'אנר: מדע בדיוני, פנטזיה ואימה. לאחר שצוות הפסטיבל צפה בחלק מהסרטים האלה, התגבשה אצלנו התחושה שבחלק גדול מהמקרים ישיבתה של אישה על כסא הבימוי הוא בעל השפעה תוכנית ולאסתטית על הסרט. פעמים רבות, עוסקים הסרטים האלה בהוויה הנשית הייחודית, למשל בכל הנוגע לנושאים כמו אמהות, לידה ויחסים בין המינים.

בפסטיבלים אנו מקרינים תוכנית של 4 סרטים באורך מלא: XX, אנתולוגיית אימה של 4 במאיות, ביניהן קרין קוסאמה ("הגוף של ג'ניפר"); Prevenge, דרמת אימה בבימויה ובכיכובה של אליסון לואו על איש שהעובר שלה מורה לה לרצוח אנשים; משפחה, המותחן הישראלי של רוני קידר ("ג'ו + בל") ונקמה, סרטה המדובר של קוראלי פרז'ה הצרפתייה, שנחשף בפסטיבל טורונטו האחרון. כמו כן, יוקרן מקבץ של שלושה סרטים קצרים ועטורי שבחים מאת גן דה לנגה, יוצרת ייחודית בתחום המדע בדיוני והפנטזיה ומעצבת אפקטים חלוצית. לאחר הקרנת הסרטים של גן דה לנגה ביום שישי 15.12 בשעה 14:00, יתקיים פאנל על יצירה של קולנוע ז'אנר נשי, בהנחייתה של ליאור אלפנט ממקימות פורום הקולנועניות ובהשתתפותן של קוראלי פרז'ה, אורחת הפסטיבל, רוני קידר וגן דה לנגה.

חגיגת סרטי ז'אנר קצרים במוויקס במתחם התחנה - יום שני 11.12, 18:00 – 22:00

פסטיבל אוטופיה יקיים השנה לאירוע חווייתי וראשון מסוגו עם סרטי מד"ב, פנטזיה ואימה ישראליים קצרים חדשים ומובחרים. במשך כארבע שעות יוקרנו הסרטים על 14 המסכים המפוזרים, כשהם מחולקים לפי סוגים ונושאים. הקהל יוזמן לשוטט בין החללים, ליהנות מאוכל ושתייה שמוגשים במקום, ולפגוש את העתיד של קולנוע ז'אנר ישראלי. צוות שופטים ישראליים ובינלאומיים יעניק פרס לאחד הסרטים באירוע הנעילה של הפסטיבל.

אוטופיה הדור הבא – תכנית ילדים ונוער בשיתוף סינמטק ת"א - 13-16.12 בשעות הבוקר

פסטיבל אוטופיה גאה להציג בפעם הראשונה תכנית מיוחדת לילדים ונוער, המופקת בשיתוף עם סינמטק תל אביב. במסגרת התכנית, יוקרנו מבחר קלאסיקות אהובות במיוחד משנות השמונים והתשעים, ותינתן הזדמנות נדירה להורים, שאהבו אותן בילדות, לחשוף אליהן את הילדים שלהם בשילוב עם הרצאות מרתקות של אלון גור אריה ומרט פרחומובסקי. בין הסרטים שיוקרנו: נווט מכוכב אחר של רנדל קלייזר, תקלה מופלאה של ג'ון בדהאם, ענק הברזל של בראד בירד והוק של סטיבן שפילברג. כמו כן, נקרין בטרום בכורה את סרט האנימציה הישראלי החדש אגדת המלך שלמה של חנן קמינסקי. במהלך הפסטיבל נקיים לראשונה קורס יצירה של סרט ז'אנר קצר לילדים ובני נוער, בעוד שבלובי הסינמטק נקיים מגוון סדנאות חווייתיות ברוח הפסטיבל. בקיצור, בילוי מושלם להורים חובבי מדע בדיוני ופנטזיה יחד עם הילדים שלהם בחנוכה.

 

אתר הפסטיבל : http://www.utopiafest.org.il/fest2017/

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • טיול לאחר השטפונות

  בערבה התיכונה מזג האוויר מושלם לטיולים רגליים או ג'יפים. כמה מגבי המים נותרו עדיין עם מי השיטפונות שעברו בהם לפני מספר שבועות, באפיקי השיטפונות ובנחלי הערבה הנצה פריחה מלבבת בצבעי צהוב, ורוד ואדום.

 • קופונים, הנחות ואטרקציות לחנוכה מאתרי הקופונים הגדולים

  חופשת חנוכה מתחילה השבוע ואם עוד לא רכשתם כרטיס למחזמר או אטרקציה לחג - כך תוכלו לרכוש בהנחה דרך אתרי הקופונים השונים:

 • שני אירועי חינם בחנוכה בתל אביב

  עיריית תל אביב - יפו תערוך במהלך חג החנוכה אירועים רבים לקהל הרחב, ביניהם הדלקת החנוכייה הגדולה בארץ מדי ערב, הפרחת חנוכייה מבלונים לשמים ומופעי אופרה מפתיעים בשוק הפשפשים
  ההשתתפות חינם!

 • פסטיבל "פרינג'סטייל אור אשדוד" - חנוכה 2018

  שלושה ימים של מיצגי אור אמנותיים, מופעי תאטרון רחוב המשלבים תאורה, פסלים חיים בתאורת לד מיוחדת, מופעי מחול מוארים – לכל המשפחה
  הפסטיבל יפתח בחג החנוכה, 4 בדצמבר 2018 וימשך עד ה-6 בדצמבר 2018
  הכניסה חופשית.

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.