09 ינו 2019

טיול שבת: מסלול המפלים וזרימות המים בשמורת עיון

מערכת הגשמים האחרונה החזירה לחיים את נחלי ומפלי הגליל. אזורים אלו רוויים בנחלים ממקורות הירדן. לאחר שהזרימה בנחלים התחדשה והתעצמה, ממליצים ברשות הכינרת, המטפחים ומפתחים את כלל הנחלים בגליל, לצאת לחוות את עוצמות הטבע וזרימות הנחלים וליהנות מטיול במסלול בקצה הצפוני של המדינה, שכולו מים שוצפים, הכולל את מפלי נחל עיון-מפל עיון, מפל האשד, הטחנה והתנור הידוע מכולם, שם המים צונחים מגובה של כ-30 מטרים ישירות לבריכה שלמרגלותיו.

 

מדובר במסלול שאינו מעגלי, לכן יש להשאיר רכב איסוף בכניסה הדרומית לשמורת הטבע עיון ועם הרכב השני להגיע לחניה בכניסה הצפונית, בסמוך לאנדרטת הספארי.

אורך המסלול בנחל עיון הוא כ-2.5 ק"מ ונחשב למסלול קל המתאים למשפחות.

 

נכנסים בשער השמורה וצועדים דרומה לאורך השביל המוביל לעבר המפל הראשון, מפל עיון שגובהו כ-9 מטרים. אגב, בראש המפל ניתן להביט בקיר בטון ממלחמת העולם השנייה, ששימש כסכר ליצירת בריכת מים לשאיבת מים של הבריטים.

 בהמשך השביל מגיעים למפל נוסף, הפעם בגובה רב עוד יותר, 21 מטרים. מדובר במפל הטחנה, על שם טחנת הקמח הישנה, הממוקמת לצדו, שנמכרה לברון אדמונד דה רוטשילד, מקים מושבות הברון, יחד עם אדמות מטולה ששימשה את תושבי מטולה ופעלה עד מלחמת העולם הראשונה.

ממשיכים לצעוד לאורכו של השביל דרומה, שם ניתן לראות צמחייה ייחודיות: רקפת מצויה, קיסוסית, עירית, הרדוף הנחלים ועוד, עד שמגיעים למפל השלישי במסלול, האשד כשהמפל העליון הינו בגובה 9.5 מטרים ואילו התחתון כ-5 מטרים.

 חולפים על פני בית העלמין הוותיק של המושבה מטולה ויורדים עם השביל מטה עד למפל המרכזי, המרשים והידוע ביותר במסלול, מפל התנור שזרימתו עקב מערכת הגשמים האחרונה חזקה ביותר. מהמפל ממשיכים לעבר נקודת הסיום לאורך השביל עד לנקודת הכניסה הדרומית לשמורה.

 

 

צילום מפל נחל עיון - תקשורות יעל שביט

המלצות נוספות לטיולים בנחלי הגליל ושביל סובב כינרת- באתר- www.kineret.org.il ובעמוד הפייסבוק - "זורמים לכינרת".

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • ט"ו בשבט במכוורות ברחבי הארץ

  מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג האילנות במכוורות ברחבי הארץ ונטיעת עצים צופניים למען שמירה על חיי הדבורים  -  ט"ו בשבט 2019

 • מתכון לפריקה חורפית / שף אסף גרניט

  מתכון פשוט וטעים המתאים בדיוק לעונת החורף של אסף גרניט, היעוץ האסטרטגי של רשת נעמן

 • פעילויות מומלצות עם ילדים לטו בשבט

  ט"ו בשבט כבר עוד רגע כאן וזה הזמן להצטייד במעדר ושתילים, ולצאת להכיר את הטבע.

  בפארק נאות קדומים יקחו את המבקרים לסיור מרתק החושף את "הסודות" של הטבע, בצריף בן-גוריון יגישו את חזונות המפורסם של ראש הממשלה הראשון ויפריחו את הנגב ובגן החיות התנ"כי מזמינים את המבקרים לנטיעות כמו שעוד לא חוו, לצד שלל בעלי חיים.

 • כיצד להקל על גזים אצל תינוקות באופן טבעי / שלי לביא

  בעיית הגזים אצל תינוקות היא בעיה מוכרת אשר מדירה שינה מעיני התינוק והאם כאחד. שלי לביא, יועצת להתפתחות תינוקות של המותג NUBY מסבירה כיצד ניתן להקל על אי הנוחות, הבכי והכאבים הנלווים באמצעות כמה שלבים פשוטים, בדרך טבעית וללא תוספים תזונתיים!

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.