פורסם ב- צרכנות
09 אוק 2018

טפט לחדר ילדים - מה חשוב לבדוק לפני הרכישה?

ידעתם שדבר פשוט כמו טפט יכול להכיל חומרים רעילים ומסוכנים לילדים?

עילית הלבשה לבית מסבירים לנו על הסכנות בשוק הטפטים וכיצד להזהר מהם

בשנים האחרונות, הטפטים נהיים יותר ויותר פופולאריים בכל רחבי העולם, ועושים קאמבק אופנתי גם לתוך בתים של משפחות רבות בישראל, וזה בכלל לא מפתיע: המבחר האינסופי של הגוונים, הצורות וההדפסים הופכים אותם לבחירה עיצובית קלה ונוחה, שמשדרגת ברגע כל חדר וחלל – בלי צבע, אבק או בלאגן מיותר.

אך ליופי יש מחיר: הפופולאריות הגוברת של הטפטים גורמת לכמויות אדירות של גלילי נייר צבעוניים וזולים להיכנס לארץ בלי פיקוח – דרך אתרי המכירות הבינלאומיים, ביניהם גם כאלו שעלולים להכיל חומרים רעילים.

Ecology Center, ארגון ללא מטרות רווח, ביצע בדיקות מעבדה של 2,300 סוגי טפטים ומצא שב-53% מהם היה לפחות כימיקל רעיל אחד.

בין הכימיקלים שנמצאו היו עופרת, כלור, ברום, קדמיום, ארסן, כספית, תרכובות חומצה פתלית ועוד – כולם מתכות כבדות שגורמות לאסתמה, מומים בלידה, קשיי למידה, בעיות פריון, הרעלת כבד ואף סרטן.

בנוסף, הם גילו כי הסיכוי להימצאות רעלן בטפט שמכיל PVC (פוליוויניל כלוריד) גבוה ב-700% מבטפט נטול PVC :
45% מהטפטים עם PVC שנבדקו הכילו רעלים, זאת לעומת 6% בלבד מהטפטים ללא PVC.

 

לשדרג את העיצוב של כל חדר בקלות עם טפט. מתוך קולקציית עילית הלבשה לבית. צילום ARTE STUDIO

 

אז למה היצרנים משתמשים בחומר הזה?

כי הוא פתרון זול יחסית ליצירת טפט עמיד שלא נשחק לאורך זמן. "טפטים על בסיס החומר ויניל מקובלים לשימוש באזורים מרובי תנועה, כמו בתי מלון או מקומות ציבוריים אחרים בהם השהייה לא ארוכה, אך הם אינם מתאימים לשימוש ביתי", מבהירה קרן וברמן דקל מעילית הלבשה לבית המייבאת מספר מותגי חיפויים וטפטים בינלאומיים.
לכן, בעת רכישת טפטים, במיוחד לבית, מומלץ לעבור על רשימת החומרים, ואם ה-PVC מופיע, ואין זכר לתו תקן שמצביע על כך שהטפט נבדק ובטוח לשימוש – זוהי נורת אזהרה.

"סכנות נוספות מהן נוכל להימנע בקלות אם נחפש את הסימנים המתאימים מאחורי הטפט הן הצתה, ממנה נימנע בעזרת טפט שאינו בעיר, והתפתחות פטריות ועובש שגורמים לסימפטומים שדומים לצינון ואלרגיה – בעזרת קניית טפט עמיד בפני לחות ומים, או לחילופין כזה שניתן לניקוי בקלות", מסבירה וברמן דקל.

"ואם כבר משקיעים בטפט איכותי, כדאי לחפש כזה עם סימונים שמצביעים על עמידות בפני שחיקה לאורך זמן וחוסר דהייה בחשיפה לשמש, כך שההשקעה לטווח הארוך תשתלם, וגם אחרי שנים הטפט יראה בוהק ומרשים כמו ביומו הראשון", היא מוסיפה.

סימנים שכדאי להכיר:

תמונה: יח"צ

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.