פורסם ב- חינוך והורות
06 ספט 2018

הורים שימו לב: אתגר ההתאבדות "מומו" הדוחף ילדים לפגיעה עצמית מתפרסם בישראל בעברית דרך YouTube

כוכבי רשת המפרסמים את המשחק הרצחני נהנים מהרייטינג שהם יוצרים מול קהל של עשרות אלפי ילדים סקרנים מרחבי הארץ. שצפו בתוכן ומנהלים דיונים על האפשרויות להצטרף למשחק.

 

 המשחק הרצחני "מומו" ממשיך לגבות קורבנות ולהתפשט בעולם, על ידי דחיפת ילדים לתקשר דרך האינטרנט עם דמות הנקראת "מומו", מאחוריה עומדים בגירים המנווטים פסיכולוגית ילדים לפגיעה עצמית.

 כעת נחשף שמשחק ההתאבדות מומו מתפרסם גם בעברית מול ילדי ישראל, דרך רשת היוטיוב ובאין מפריע. התוכן כבר הגיע לעשרות אלפי ילדים מרחבי הארץ המנהלים דיונים על הדרכים להצטרפות למשחק וליצירת קשר עם התוקפים הממתינים לקורבנות חדשים.

 לדברי גליה חלאוי, המתמחה ביצירת סביבה דיגיטלית בטוחה לילדים: "כמעט כל ההורים רואים ביוטיוב פתרון חינמי ונוח להעסקת הילדים. אך הפיכת היוטיוב לפלטפורמה לגיטימית בבית מכניסה לחייו של הילד סכנה לא צפויה. ילדים שמתחילים לגלוש ברשת בצפייה בסרטונים לגיטימיים נחשפים להצעות תוכן פוגעני כמו במקרה הזה החשיפה למומו, הם סקרנים מטבעם ויודעים לחקור נושאים ברשת מבלי שיש להם את הכלים להתנהל עם הסכנות."

 כוכבי היוטיוב שמציגים את מומו לילדי ישראל נהנים מהרייטיג שנוצר בערוץ היוטיוב שלהם. בין הטוקבקים תחת הסרטונים בעברית עולות דרישות של הילדים הסקרנים ליצירת קשר עם מומו.

 "את תוכלי לדבר עם מומו?.... אל תפחדי תיהיי אמיצה!!"

 "אם אתה נחמד אליה, רוב הסיכויים שהיא תרצה לשחק איתך או פשוט לדבר בכנות... אבל היא לא הורגת ולא הרגה!".

 "היום אני מתקשרת אליה"

 

תמונה: יח"צ

"ילדים רוצים להיות בעולם הדיגיטלי, אי אפשר למנוע מהם את הגישה לאינטרנט. אך על ההורים לא להתפתות לתוכן חינמי במיוחד שידוע כי גם המון אפליקציות חינמיות לילדים התגלו כמפעילות חיישנים, מצלמות ואוספות מידע על ילדים. גם יוטיוב החינמית אינה מסירה תכנים מסוכנים לילדים", מוסיפה גליה חלאוי. "על ההורים לשנות תפישה לגבי התוכן החינמי. אולי לפעמים יעלה להורה עשרות שקלים בחודש לרכישת מנוי לאפליקציות בטוחות, אבל בתמורה הוא יספק לילד סביבה דיגיטלית בטוחה."

 

מומו היא דמות של מפלצת מפחידה בעלת שיער שחור ועיניים גדולות, המתקשרת עם ילדים בעיקר דרך הוואטסאפ על ידי מספרים המופצים באינטרנט המובילים אליה. מאחורי הדמות הוירטואלית עומדים בגירים סדיסטים הנהנים מהכוונת ילדים לפגיעה עצמית והתאבדות. מדובר בקהילות מיומנות המחליפות מדריכים ביניהן המשפרות את היכולות להשפיע פסיכולוגית על ילדים ולהניע אותם לפעולה. בחודשים האחרונים נרשמו מקרי התאבדות חוזרים של ילדים ברחבי העולם, המשותף לכולם שבעת חקירות המשטרה נמצאו עקבות במכשיר הסלולרי של התכתבות בוואטסאפ עם הדמות מומו.

 

בתחילת הקשר נשלחים לילדים תמונות וסרטים מחרידים ואלימים לצד איומים שזה הגורל של מי שלא יציית לחוקי המשחק. לאחר מכן הילדים מתבקשים להיכנס לקישור החושף את המכשיר הסלולרי לפריצת אבטחה. מה שמאפשר לתוקפים להפוך את המשחק לאישי יותר, לייצר איום מוחשי יותר על הילדים, לסחוט אותם ולהטריד את מנוחתם. התוכן הקטלני פוגש את הילדים גם בפלטפורמות של משחקי מחשב, פיתיונות ליצירת קשר עם "מומו" התגלו גם בפלטפורמת המשחק Minecraft שנוצלה לרעה.

גליה חלאוי/ תמונה: Adward Shtern

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • פעילויות למשפחות וילדים במוזיאוני חיפה בסוכות

  במהלך חול המועד סוכות יתקיימו פעיוליות ייחודיות וסדנאות לכל המשפחה במוזיאונים השונים בעיר חיפה:

 • סוכות 2018: אירועי "כפר ביקרתם" בכפרים הדרוזים והצ'רקסים

  בימי חול המועד סוכות מזמינה הרשות לפיתוח הגליל את המבקרים להגיע לכפרים הדרוזים והצ'רקסים ולהתרשם מהמורשת, ההווי והמנהגים הדרוזים והצ'רקסים בגליל.

  במהלך הפסטיבל אפשר להפגש עם האנשים ולהתוודע לאווירה הכפרית, לסייר בין הבית העתיק לבית התפילה ובית העם, ולשמוע את סיפורי המורשת והתרבות הדרוזית והצ'רקסית.

 • מה באמת חושבים הורים על הגן שלהם? מיזם חדש מרכז מידע על גנים בכל הארץ


  שלושה הורים ממרכז הארץ, שהבינו שלחפש גן מתאים לילדם היא משימה מסובכת, הקימו מיזם אינטרנטי ראשון מסוגו המרכז להורים את כל שעליהם לדעת בעת חיפוש גן.

 • סוכות ברמלה לכל המשפחה: פסטיבל 'רמלה עיר עולם' 2

  משה פרץ * יהורם גאון * שרית חדד * רותם כהן * סטפן * טברנה יוונית עם טריפונס ושמעון פרנס * מופעים והצגות לילדים - יובל המבולבל, הדוד חיים, שוקו וניל, מסיבת צעירים עם לילה מלקוס, תערוכת מורשת קהילות רמלה, הצגות, סיורים באתריה ההיסטוריים של רמלה * כתבי חידה * אמנות רחוב * מתחם אקסטרים לנוער * סדנאות יצירה * סרטים, הפעלות ופעילויות לכל המשפחה * מחול ופולקלור * מופעי קרקס * תערוכות * קונצרטים ווקאלים * שוק קולינרי * מאכלי עדות * מנות מיוחדות בשלל מסעדות העיר ועוד
  חוה"מ סוכות 25-27.9.2018 בין השעות 11:00 עד 23:00 | רוב האירועים חינם. חלקם בתשלום סמלי

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.