פורסם ב- שונות
28 ינו 2018

פחדים לקראת לידה / אביטל גרינפלד מרדכי

לידה ראשונה? שנייה? שלישית? לקראת כל לידה יש פחד כמעט לכל אישה. הפחד מהלידה נובע מהלא נודע, פחד מכאבי הצירים וגם מסיבה פחות מודעת והיא פחד מעוצמת האהבה.

אביטל גרינפלד, מדריכת הכנה ללידה ומטפלת בשיטת קיי מסבירה  על מקור הפחדים , מעניקה טיפ ללידה טובה ופרטים על מפגש מיוחד לנשים לקראת לידה.

 

סיפורה של שיחה מקרית (ואמיתית): "פעמיים ילדתי  בלידות נוראיות! ארוכות, כואבות עם התערבויות שפגעו בגופי. ההחלמה היתה סיוט ארוך. אני עכשיו לקראת לידה שלישית. אני לא יודעת מה לעשות"!
את רוצה לעשות משהו?
"בטח, חייבת!"
הדבר הבא ששמעתי ממנה היה: "מזל טוב, ילדתי לפני חודש וחצי. עדיין בהתאוששות מלידה זוועה, העיקר ששנינו בריאים עכשיו".
שמעתי ממנה את סיפור הלידה (שלא "עשתה" לקראתה), פעורת פה ועצובה ונותרתי עם סימן שאלה גדול. מדוע לא חיפשה דרך לעזור לעצמה לקראת הלידה?

הסיפור הזה הוא לא רק של האישה שפגשתי. הוא של עוד הרבה נשים אשר נמצאות על סקלה רחבה של חששות, פחדים, חרדות וגם לידות קשות.

מה עושה הפחד ללידה?
פחד בעת הריון, או לקראת לידה, מבקש הכרה. פחד מודחק ולא מטופל, עלול למצוא את דרכו החוצה בעת הלידה כחלק שאומר: "אני לא מוכן ללידה הזאת. אני עוצר את הלידה. מכאן תינוק לא יעבור". זהו מצב מסוכן כי הוא מתבטא בכיווץ תעלת הלידה ולא מאפשר את ההרפיה ומקשה על המעבר של התינוק. עוד הוא מתבטא במצב הורמונלי אשר מונע מהמערכת ההורמונאלית לייצר את ההורמון שמקדם את הלידה ומפריש הורמון שעוצר את הלידה. כך אנו עדים ללידות ארוכות, ו/או עם סיבוכים והתערבויות, כגון שימוש בזירוז, שימוש בואקום, וניתוחים בלתי רצויים. וכן פגיעות שונות בגוף היולדת כתוצאה מזירוזים והתערבויות. מיותר לציין כי צלקות נפשיות מתלוות לחוויות קשות אלו.
כמו כל רגש שלנו, גם הפחד מבקש הכרה. נשווה את קשת הרגשות שלנו לגן ילדים כשכל רגש הוא ילד בגן. כל ילד מבקש התייחסות (המתאימה לו). כל ילד זקוק שיראו אותו. ילד שאינו מקבל את היחס שזקוק לו (או לא מקבל יחס בכלל) יחפש כל דרך על מנת להיראות ולהשמע. נשווה את רגש הפחד לילד שובב. אם לא יקשיבו לו הוא יעשה יותר רעש. אם יוציאו אותו מהחדר הוא ידפוק על הדלת.

אציין כי בלידות עם סיבוכים, בנוסף לפחד, ישנם גורמים נוספים המרכיבים את מהלך הלידה כגון, חוסר בכוח אדם (יכול להתבטא בביצוע ניטור פנימי במקום להישאר עם היולדת כדי להשיג קריאת מוניטור טובה), עומס יולדות (יכול להתבטא ב"יד קלה" על שימוש במזרזי לידה), גישה רפואית מול גישה טבעית ועוד משתנים גלויים יותר או פחות.

קצת פורפורציה
ההגדרה ללידה טובה הינה סובייקטיבית ביותר לכל אישה. כך יכולה להיות לידה עם אפידורל ועם זירוז חוויה, טובה למי ששלמה עם מהלך זה ומנגד, לידה טבעית וקצרה למי שדבר זה לא בתוכנית הלידה שלה וחוותה לידה כזו כחוויה קשה.

פחד מהלא נודע- הקשר בין המצב הנפשי לבין לידה קשה / כואבת/ ארוכה

לעיתים הפחד כל כך גדול עד כי נשים בהריון נוטות למחשבה מוטעית שאם יפתחו אותו, הוא ישתלט. זוהי תחושה בלבד אך היא כל כך חזקה עד כדי אי יכולת להתמודד או להכיל את הפחד.

יש נשים אשר נבהלות ממחשבות חרדתיות. הן בטוחות שרק הן בעלות תחושות קשות אלו וכך מתווספת לחרדות גם תחושת בדידות גדולה אשר מכבידה על המצב הרגשי.

החשש לשתף במחשבות על פחדים נדמה להריונית כלא לגיטימי, מאחר שלכאורה אנו חיים בעידן שבו לרפואה יש (כביכול) תשובות לכל בעיה כמעט, יש הרבה ידע. נוצרת תחושה של יכולת שליטה לכאורית, בהרבה דברים, מכאן גם בגוף, בהריון, בעובר. כל מה שיוצא משליטה נחשב לא לגיטימי להודות בו.

פחד מהכאב
באופן טבעי אנו מפחדים/ ות מכאב. בחברה אשר משמיצה כאב ונלחמת בו, יש פחד מהצירים לקראת כל לידה. פחד זה גורם למתח ובכך עשוי לעכב את הלידה. היולדת נכנסת למתח כאשר היא חושבת שאם עכשיו כואב לה ברמה כזו, אז מה יהיה בהמשך? לעיתים ניתן האפידורל בשלב מוקדם מידי, מה שעלול לעכב את הלידה.

פחד מעוצמת האהבה
בקטגוריה זו נמצאים הפחדים סביב שלום העובר/ התינוק וגם החשש מקבלת התינוק והיכולת להעניק לו אהבה.
טובי בראונינג מפתחת עוצמת הרכות אומרת כי פחד מוות מסתיר מאחוריו פחד מהחיים. ופחד מהקושי מסתיר מאחוריו פחד מלחיות את הטוב.
הלידה מעמידה אותנו לקראת חיים חדשים ואיתם גלומים גם: אהבה חדשה, הזדמנות לאהבה ללא תנאי, הגשמת חלום, בניית פנטזיות. כל החדשות הטובות האלה הן עוצמתיות ביותר ולעיתים אינן מוכרות לחוויה שלנו. הן כדי כך עוצמתיות, עד שלהכיל אותן זו חוויה חדשה ואולי מפחידה. המילה הלועזית OVERWHELLMING מיטיבה להגדיר זאת במדויק, כי ניתן לפרשה לחיוב ולשלילה והיא מתארת את ההצפה.

מה שהמוח שלנו עושה כדי לשרוד עוצמות אלו, הוא להתעסק עם פחדים אודות בריאותו של התינוק.

 

לסיכום
חשוב לדעת שפחדים לקראת לידה הם נחלת הכלל! אמנם ברמות שונות, אך הם בהחלט נפוצים. בכל פעם שעולה מחשבה שלילית, חשוב להכיר בה. לאחר מכן נוכל אפילו להשתמש בה כתזכורת לתרגל מחשבה חיובית. כי למחשבות שלנו יש קשר לגוף ולמציאות.

בהקשר זה חשוב לדעת כי חלומות אימה בהריון הם דרך מצויינת להתנקות מפחדים.

לידה היא לא רק כאב, היא גם חדשות טובות והזדמנות להתחבר לכוחות הרוחניים שלנו, לסמוך על גופנו ולבוא

בבטחון. כך נוכל לתרום להתקדמות הלידה באופן תקין.

 

טיפ ללידה טובה

אחרי 13 שנים שבהן אני מכינה נפשית ללידה, שמתי לב שהמודרכות שנהנו מלידות קצרות היו ב"מוד" מנטלי מאוד מסוים. הבנתי שיש משהו בשיטה שלי שממש יכול לקצר את משך הלידה.

מה קרה בלידות הקצרות? מה התרחש בחשיבה של היולדת?

אז ככה: נכון שכשאנחנו בציפייה למשהו ורוצים שכבר יקרה, הזמן עובר יותר לאט?

הזמן מרגיש לנו ארוך יותר כשאנחנו במחשבות על אחר כך ולא חיות את ההווה. בזמן הלידה, היולדת חושבת כמובן: מתי אלד, כמה זמן זה ייקח, כמה יכאב לי, וכאלה.

שימי לב שהשאלות האלה קשורות לעתיד. (הקרוב, אבל לעתיד ולא להווה).היולדת מבקשת תשובה שבעצם אף אחד לא יכול לתת לה אותה וזה מביא לסטרס.

הסטרס הזה לוקח מהכוח והריכוז הנדרשים כדי לעבור את הציר הנוכחי. היא לא מנצלת את כל האנרגיה שלה אשר הלכה למחשבות שמכניסות לסטרס. הסטרס הזה מכווץ כל תא ותא בגוף כולל בצוואר הרחם- מה שמאט את קצב הפתיחה שלו.

הסטרס הזה גורם לתחושת הזמן הסובייקטיבית שלה להיות ארוכה יותר. בין הצירים הסטרס הזה מפריע לה להרפות ובכך מפריע לתינוק להתקדם ולרדת.

כל אלו מאריכים את הלידה.

מה עושים? הרי אלו מחשבות שעולות באופן טבעי אצל כל יולדת! אז כדי לא לתת להן לעכב את הלידה, כל פעם שעולה לך שאלה על אחר כך, את מפסיקה לחשוב עליה.

אבל איך??

את שמה לב למחשבות שלך על "אח"כ", יש לך תשובה אליהן? לא. את מזיזה אותן הצידה, כן ממש! ובמקומן מזינה את המחשבה במשפט חיובי, מרגיע ומחזק כמו למשל:

'התינוק שלי נולד בזמן הנכון', או 'הלידה שלי בריאה'. וחוזרת עליו שוב ושוב בלב או בקול (ישנם משפטים נוספים אותם אני מתאימה לכל סיטואציה/ מתח.)

זה מפנה לך כוח להתמודד עם הציר. כשבא ציר את עושה רק מה שמקל עליך לעבור אותו.

בין הצירים את רק נחה ומרפה, אומרת משפט חיובי  ולא חושבת על אח"כ.

זה סוויץ' קטן אבל גדול עם תוצאות מדהימות.

אגב מי שתרצה אפידורל תוכל להיעזר בזה עד שתקבל אותו.

זה כלי אחד מתוך רבים בשיטה שלי ללידה קצרה בריאה ובשליטה.

 

על הכותבת:

אביטל גרינפלד, מדריכת הכנה ללידה פיתחה שיטה להכנה נפשית ללידה המבוססת על שיטת קיי ושיכללה אותה לתחומים נוספים של התמודדות עם כאב

בהיותה בוגרת קורס הנחיית קבוצות בבר אילן ולאחר שניהלה מספר קבוצות בהצלחה רבה גם במחלקות יולדות, פיתחה אביטל סדנא ייחודית לנשים בהריון להתמודד יחד עם החרדות בהריון ולקראת הלידה.

ביום שלישי, 6.2.2018 תקיים אביטל מפגש ייחודי ומגניב לנשים בהריון הרוצות לדעת לקדם את הלידה ואפילו לקצר אותה. להימנע מסיבוכים, לחוש שליטה מלאה בצירים מתוך רגיעה עמוקה.

המפגש מיועד לנשים בהריון שרוצות לידה טובה. לדבריה, למצבה הנפשי של ההריונית יש השפעה מכרעת על מהלך הלידה. מתח ופחדים עלולים להוביל להארכת הלידה ולסיבוכים.

במפגש תקבלנה ההריוניות טכניקה לקיצור לידה, כלי לשליטה מנטאלית בכאבים, גישה שמונעת סיבוכים.

המפגש​ מיועד לנשים לקראת לידה ראשונה ולידות חוזרות שרוצות ללדת עם/ בלי אפידורל, למי שרוצה ללמוד עוד על יכולתיה ולקחת יותר שליטה בלידה ולא להשאיר אותה למזל.


לפרטים נוספים על המפגש | יום ג' 6/2/2018 בשעה 19:30 ברחוב מולדובסקי 4 פ"ת.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • מרגש: פרויקט 'לשיר כמו כולם' זקוק לעזרתכם

  בואו לתרום ולעזור לפרוייקט המרגש הזה לצאת לאור, פרוייקט אלבום שירי הילדים המונגש הראשון בישראל עבור ילדים עם מוגבלויות, וגם כמובן עבור כאלו ללא.

 • תחרות ציורי הילדים העולמית של טויוטה בעיצומה!

  כיצד תיראה מכונית העתיד? תחרות ציורי הילדים העולמית של טויוטה- "מכונית החלומות 2019" חוזרת לישראל! עשרות זוכים מרחבי העולם יוזמנו לגמר התחרות שייערך ביפן

  מועד אחרון להגשת הציורים - 14/2/2019

 • קמפיין חברתי חדש עבור חודש המודעות ללידה שקטה

  אוקטובר הוא חודש המודעות ללידה שקטה ואובדן תינוקות רכים. מדי שנה ישנם בישראל 700 מקרים של אובדן הריון. 6 לידות מתוך 100 הן לידות שקטות של תינוקות ללא רוח חיים, לידות בהן לא נשמע קול בכי של התינוק. השנה, לראשונה בישראל, שוברים את השקט.

 • לוח חופשות בית ספר וגנים 2019

  לוח חופשות וימים מיוחדים לשנים 2018 - 2019 משולב עם הצעות לאטרקציות ופעילויות לכל המשפחה.

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.