פורסם ב- חינוך והורות
18 מאי 2017

כיצד סדר לידת הילדים משפיע על תכונות האופי שלהם?

האם לסדר לידת הילדים במשפחה השלכות על תכונות האופי והמקצועות בהם הם יבחרו בעתיד? הדיילי מייל הבריטי במאמר מרתק על הנושא

 

 למאמר המלא (באנגלית) מהדיילי מייל  לחצו כאן

לשני מאמרים מעניינים באותו נושא (באנגלית) לחצו כאן וכאן

 

לפי תוצאות מחקר חדש של כלכלן מאונב' טקסס, לאחים בכורים סיכוי גבוה יותר ב 30% להיות מנכ"לים או פוליטיקאים מכיוון שיש להם נסיון בלנהל אנשים, את אחיהם הקטנים...

אחים בכורים, לדברי כותב המאמר, הם יציבים יותר רגשית, עקביים ומוכנים לקחת יותר אחריות ויוזמה מאשר שאר הילדים במשפחה. תכונות אלו גורמות לכך שסביר להניח שנמצא ילדים בכורים בתפקידים ניהוליים.

הורים מקדישים יותר זמן בליצור חוקים ולהיות נוקשים עם הילד הראשון וכתוצאה מכך, הבכורים מפתחים תכונות ייחודיות אשר מחזקות את יכולת המנהיגות שלהם כמו אינטלינגציה, משמעת וניהול אנשים.

 

על פי מיטשל מופיט וגרג בראון, צמד קנדים להם ערוץ יוטיוב פופולארי העוסק במדע , קיימות תאוריות רבות המנסות לנבא תכונות אופי של ילדים בהתבסס על סדר הלידה שלהם. הם מנסים לעשות סדר בבלאגן ומציגים את התכונות העיקריות לכל ילד בהתבסס על מיקומו במשפחה.

חשוב לזכור כי לא מדובר במדע מדוייק. ישנם משתנים רבים המשפיעים על אופי הילדים כמו מין הילד, הרווח בין הילדים ועוד. 

התכונות המצוגות בסרטון ובמאמר מטה הן כלליות ביותר אבל עדיין - מעניינות.

 

תכונות אופי של ילדים בכורים

על פי צמד הקנדים, אחים בכורים  הם שאפתניים יותר והישגיים יותר בתחום הלימודי. בנוסף, הם יותר אחראיים, בוגרים, ובד"כ עם כישורי מנהיגות טובים יותר מאחיהם הצעירים.

למרות שאחים בכורים מקבלים בד"כ יותר תשומת לב מהוריהם (מה שהגיוני, ככל שיש יותר ילדים תשומת הלב של ההורים מתחלקת), להורים יש ציפיות גבוהות יותר מהילד הראשון. מדובר בסוג של נבואה המגשימה את עצמה, כשלהורים יש ציפיות גבוהות מהילד, גדל הסיכוי שהילד ירצה לעמוד בציפיות אלו.

 

תכונות אופי של ילדי סנדביץ'

ילדי סנדביץ' נוטים להיות יותר קואופרטיבים, חברותיים וגמישים.

מילדי סנדביץ' אין להורים את הציפיות הגבוהות של הילד הראשון ולא את הגישה הסלחנית והרגועה יותר של גידול הילד האחרון. כתוצאה מכך, הם בד"כ פחות שאפתנים מהילד הראשון ובעלי גישה רגועה יותר לחיים. 

מכיוון שילדים אמצעיים בד"כ מקבלים פחות תשומת לב מאחיהם, הם מחפשים קשרים וחברויות מחוץ למסגרת המשפחתית מה שתורם רבות לכישורים החברתיים שלהם.

 

תכונות אופי של הילדים שנולדו אחרונים במשפחה

הצעירים ביותר נוטים להיות חביבים ומקסימים (charming). הם בד"כ יצירתיים יותר מאחיהם הגדולים ובעלי תחושת בטחון וכמובן - בטחון עצמי.

ההורים בשלב זה, בד"כ הרבה פחות נוקשים והרבה יותר סלחניים כלפי הילד הצעיר לעומת האחים הגדולים. הציפיות שלהם מהילד השלישי, גם כן בד"כ נמוכות יותר.

כתוצאה, אלו שנולדו אחרונים במשפחה יהיו בד"כ פחות אחראיים ופחות בוגרים מאחיהם הגדולים מכיוון שהם מרגישים שתמיד יהיה מי שיקח את המושכות במקומם.

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.