פורסם ב- רפואה שלמה
16 יול 2017

לקראת כיתה א' : חשיבות בדיקת ראיה לילדים

לדברי רביד דורון, אופטומטריסטית מוסמכת (Ph.D), מטעם MOJO מותג האופטיקה לילדים ולנוער "בדיקות עיניים בגילאי הילדות חשובות מאוד הואיל ו-25 אחוזים מהילדים בגילאי הגן ובית-הספר עלולים לסבול מבעיות ראייה (עפ"י AOA האגודה האמריקאית לאופטומטריה)."


"איתור ואבחון מוקדם של ליקויי ראייה הוא חיוני ביותר משום שעשוי למנוע התפתחות של ליקויי ראייה משמעותיים כמו עין עצלה" מסבירה רביד אופטומטריסטית מוסמכת (Ph.D).
ההמלצה של אגוד רופאי העיניים לילדים (AAPOS )  היא לבצע בדיקת עיניים מקיפה לתינוקות סביב גיל חצי שנה, בגיל 3 שנים ולקראת גיל 6 , לפני העלייה לכיתה א.
לילדים בגילאי בית-ספר ההמלצה היא לעבור בדיקת עיניים כל שנתיים במידה ולא נדרש תיקון ראייה. ילדים הזקוקים למשקפיים או עדשות מגע צריכים להיבדק כל שנה או בהתאם להמלצת רופא העיניים או האופטומטריסט. בדיקות עיניים מוקדמות הינן חיוניות על מנת להבטיח ראייה בריאה ותקינה בילדים. דבר חיוני לתפקוד מיטבי בתקופת בית הספר.

למי לגשת קודם לרופא עיניים או לאופטומטריסט ?


"התשובה קשורה לגיל הילד וההסטוריה הרפואית שלו" מסבירה רביד.

"תינוקות וילדים קטנים נדרשים לעבור בדיקת עיניים על ידי רופא עיניים וזאת לצורך איתור של ליקויי ראייה סמויים, פזילה ועין עצלה. הביקור אצל הרופא יכלול גם שימוש בטיפות הרחבה של האישון (מעט צורב, אבל עובר תוך זמן קצר). בדיקה זאת מאפשרת איתור של ליקויי ראייה ובדיקה של קרקעית העין.
ילדים גדולים יותר יכולים להבדק אצל אופטומטריסט מוסמך (ולאו דווקא אצל רופא עיניים). ילדים שלא עברו במהלך חייהם בדיקה אצל רופא עיניים מומלץ שיעשו זאת בנוסף על בדיקת האופטומטריסט כדי לשלול ליקויים הקשורים בבריאות העין
בכל מקרה, כשאתם קובעים תור לבדיקת עיניים (אצל אופטומטריסט או רופא) לילדכם, נסו לכוון לשעה שבה הוא ערני ורגוע בדרך כלל".

האופן שבו בדיקת העיניים מתבצעת תלויה בגיל הילד, ולרוב כוללת סקירת היסטוריה רפואית כללית ועינית, הערכה של בריאות העין, בדיקת ראייה, החלטה לגבי הצורך במשקפיים , ולפי הצורך, מתן מרשם למשקפיים או עדשות מגע.הקפידו לספר לרופא העיניים ו/או לאופטומטריסט על המצבים הבאים, אם קיימים:


היסטוריה של פגות
איחור בהתפתחות המוטורית
שפשוף תכוף של העין
מצמוץ מוגזם
קושי לשמור על קשר עין
חוסר יכולת לשמור על מיקוד (פיקסציה) במהלך התבוננות על עצמים
קושי במעקב
התקלות בחפצים שונים
בנוסף, הקפידו לציין אם ילדכם נכשל בבדיקות סקר ראייה שנערכו בבית-ספר או במהלך ביקור אצל רופא הילדים. האם היו בעיות ו/או טיפולים קודמים בעיניים כגון ניתוחים, תרגילי עיניים, הרכבת משקפיים או עדשות מגע.
אל תשכחו לדווח לרופא העיניים ו/או לאופטומטריסט על היסטוריה משפחתית של בעיות עיניים הדורשות תיקון ראייה, כמו קוצר ראייה) מיופיה) או רוחק ראייה (היפרופיה), צלנדר (אסטיגמציה) עין עצלה (אמבליופיה), פזילה (סטרביסמוס) או מחלות עיניים.בדיקות סקר ראייה בבית הספר היסודי


בהתאם להנחיה של משרד הבריאות בישראל יש לבצע בדיקת סקר ראיה בילדים לצורך איתור ליקויי ראייה, בגיל בית הספר בכיתות א ו ח'. במידה ויש ממצאי חריג יש להפנות לבדיקת עיניים מקיפה. יחד עם זאת, לא בכל בתי הספר מתבצעת בדיקה זאת ולרוב, הבדיקה כוללת בדיקת חדות ראייה לרחוק בלבד ולכן ישנם ליקויי ראייה מסויימים שעלולים "להתפספס".

לכן, במידה וילדכם לא נבדק בדיקה מקיפה, מומלץ מאוד להגיע לבדיקת עיניים אצל אופטומטריסט ו/או רופא עיניים גם אם תוצאות בדיקת הסקר היא תקינה.
זכרו שבדיקת ראייה מתאימה בגיל צעיר היא חיונית להבטחת יכולות הראייה הנדרשות לילד בתקופת בית הספר (רכישת מיומנויות קריאה וכתיבה).
ילד שלא מצליח לראות היטב טקסט מודפס או לפענח את מה שכתוב על הלוח עלול בקלות להרגיש מתוסכל, ומכאן קצרה הדרך להישגים נמוכים.
מרבית ליקויי הראייה ניתנים לתיקון באמצעות משקפיים או עדשות מגע. חוסר תיקון של ליקויים אלו בתקופת הקריטית (בשנים הראשונות של הילדות כאשר מערכת הראייה מתפתחת) עלול לגרום לעין עצלה או לבעיות ראייה תפקודיות.

 

הכותבת הינה אופטומטריסטית ילדים מטעם מותג MOJO, חנות אופטיקה לילדים ולנוער

MOJO, לילי מנחם 12 תל אביב
www.mojoeyewear.co.il

(קרדיט תמונה: שי יחזקאל)

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • יולדות יוכלו להמשיך לבחור מבין 3 תחליפי חלב בבתי החולים

  רשות ההגבלים הודיעה לאחרונה (9.1.2018) על הארכת הצו ב 5 שנים נוספות כך שיולדות יוכלו לבחור בין 3 תמ"לים במחלקת היולדות: נוטרילון, סימילאק או מטרנה.

 • מחקר חדש: ילדים שאוכלים באופן קבוע ארוחות ערב משפחתיות בריאים יותר נפשית ופיזית

  תוצאות של מחקר קנדי מגלות כי ילדים אשר אוכלים באופן קבוע ארוחות עם הוריהם ואחיהם בריאים יותר מאלו שלא.

  מחקר שבדי אחר מוסיף כי ילדים אשר אוכלים מזון בריא מאושרים יותר, בעלי בטחון עצמי גבוה ועם פחות סיכוי להצקות מחבריהם ללימודים.

 • הנחיות בטיחות לקראת חג החנוכה מטעם מד"א

  בכל שנה חוזרות הפגיעות השכיחות בחג החנוכה הנגרמות לרוב מחנק מסופגניות, מכוויות שמן רותח, כוויות בעקבות התלקחות נרות החנוכה, שאיפת גופים זרים וחנק כתוצאה מאכילת מטבעות שוקולד וממשחק בסביבונים.

  במד"א מזהירים מהסכנות האורבות במהלך חג החנוכה ומגישים לכם את המדריך השלם להימנעות מסכנות החג וטיפול בהן במידת הצורך.

 • טיפול בכינים בדרך טבעית / אבי ציטרשפילר

  אין הורה שבשלב זה או אחר לא נתקל בכינים.

  אם אתם רוצים לנסות דרך אחרת להיפטר מהמטרד, ללא חומרים כימיים, ודאי תשמחו לדעת שקיימים צמחים שיכולים למגר את הכינים באופן טבעי.

  אבי ציטרשפילר, עשבונאי, הרבליסט ובעלי "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית מרחיב על הנושא:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.