13 ספט 2017

גני סיפור בחולון

עיריית חולון יזמה והקימה פרוייקט פיסול סביבתי יחיד מסוגו בישראל-"גן סיפור". במסגרת הפרוייקט פיסלו מיטב האמנים הישראלים פסלי סביבה בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים.

כיום קיימים מעל 40 גני סיפור שונים בחולון המאפשרים לילדים לקבל ערך חינוכי נוסף מבלי לוותר על משחק מוטורי, בילוי בחיק הטבע, פעילות ספורטיבית ומפגש חברתי לגילאים שונים.

 

הכניסה לכל גני הסיפור חופשית בכל שעות היום

מפה אינטראקטיבית המאפשרת "לטייל" בין הגנים, ובחלק מהגנים לשמוע את הסיפורים
מפת גני הסיפור כ PDF
חוברת להפעלות לילדים ברוח גני הסיפור
מידע נוסף אודות גני הסיפור

רשימה מלאה של גני הסיפור בחולון (נכון לאפריל 2017)

 

גן סיפור "אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה"

גן סיפור חדש, "אבא של עמליה נוסע לאוסטרליה", המבוסס על ספרו המצליח של אשכול נבו והמאייר דיויד הול – מצטרף לפרויקט במרכזו פסלי סביבה, אותם עיצבו אמנים בהשראת סיפורי ילדים מוכרים ואהובים, המוצבים בעשרות גנים ציבוריים ברחבי העיר חולון.

הגנים מציעים לילדים חוויה המגבירה את האהבה לספרים, במקביל לחשיפתם לעבודות אמנות פלסטית מגוונות. באמצעות פרויקט זה מקבל הגן הציבורי מרכיב חינוכי נוסף, מבלי לוותר על מרכיביו האחרים: משחק מוטורי, בילוי בחיק הטבע, פעילות ספורטיבית ומפגש חברתי לגילאים שונים.

גן סיפור חדש זה נחנך בימים אלה בגן רנה גאון שברחוב דבורה הנביאה. בגן מוצגים פסלים צבעוניים פרי עבודתו של האמן רמי גולשני, אשר שאב השראה מן הדמויות והדימויים שבספר - כך למשל הוקמה מגלשה ייחודית מעוצבת בדמות קנגורו.

צילום: אלי נאמן

 

גן סיפור "עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור"

על פי ספרם של אפרים סידון ויוסי אבולעפיה. הגן כולל שלושה פסלי ברונזה, שעוצבו על פי הסיפור בידי האמן יצחק מבורך. בנוסף, מצויות בגן שתי פינות עם מתקני משחק חדשים וכן פינת כושר. הגן ממוקם בגן השחר (בין רחוב השחר לרחוב ההסתדרות).

 

 

גן סיפור "הצל של יואב"

ספר הילדים "הצל של יואב" נכתב בידי שר האוצר לשעבר, חה"כ יאיר לפיד (טרם היותו שר...) ואויר בידי גיל-לי אלון קוריאל. מדובר בגן ציבורי הממוקם בתפר שבין שכונה ותיקה לשכונה חדשה בין הרחובות ברטונוב, האחווה ובגין). במקום בוצעו עבודות פיתוח נופי וגינון והותקנו בו מתקני משחק, ריהוט גן ומצללות. הגן תוכנן על ידי אדר' קרני גרשטיין וגולת הכותרת בו הם הפסלים שעוצבו על פי הסיפור בידי האמן ניסים פורת

 

 

גן סיפור "המלך מחפש חבר"

 על פי ספרו של יוסי אלפי, שאויר בידי ליאורה גרוסמן. הסיפור הוא על מלך שאין לו איש בעולם וכל משאלתו למצוא לו חבר. הוא יוצא למסע מפותל שבמהלכו הוא לומד להכיר בערכה של החברות, תוך הצורך בשמירה על הזהות העצמית.

הגן - הקרוי על שם חסידי אומות העולם, בין הרחובות קציר וש"י עגנון בשכונת נווה רמז בחולון - שוקם באחרונה והוא כולל ריצוף, מדשאות, מתקני משחק וכושר, ריהוט גן, מצללה וגינון. בגן מוקמו שלושה פסלים: מלך, ילדה וספסל עם עץ שבו תפוחים המהווים שבשבות, פרי יצירתו של האמן זיגי בן חיים.

 

גן סיפור מגדל של קוביות בניתי

גן סיפור 'מגדל של קוביות בניתי' בשכונת ג'סי כהן מתאים במיוחד לילדים בגיל הרך. פסלי הגן נוצרו בהשראת ספרה הנודע של דבורה עומר 'מגדל של קוביות בניתי', בו מקובצים סיפורים קצרים לפעוטות בני שנה, שנתיים ושלוש. הסיפורים מתארים את חיי היום יום של הילדים בלשון קולחת ובהירה. הספר מעוטר בציוריה של הציירת נורית יובל. בגן הוקמו פסלים דמויי קוביות משחק גדולות וצבעוניות מאד, המהוות אזור משחק לילדים. הגן כולו הונגש, בוצעו בו עבודות פיתוח, חודשו מתקני המשחק, התאורה והצמחייה.

רחוב הסנהדרין שכונת ג'סי כהן

 

גן סיפור מה בגינה?

האמן גיל שדה יצר שישה פסלי בטון בצבעים מרהיבים בהשראת הספר "מה בגינה?". את הספר כתבה הסופרת מנוחה פוקס. איור: אלה מוסקוביץ'. גן הסיפור ממוקם בגן הציבורי שבין הרחובות פילדלפיה ומבצע סיני אשר בשכונת תל גיבורים. מדובר בגן וותיק בן 2.5 דונם, שחודשו בו התשתיות, התאורה, הגינון ומגרש הספורט, כמו גם ריהוט הגן ומתקני המשחקים.

בין הרחובות פילדלפיה ומבצע סיני

 

גן סיפור מה לעשות עם חתולה שכזאת

ברחוב שנקר 18 בכניסה לגן הציבורי מוקמו חמישה פסלים בהשראת סיפרה של ד"ר פנינה פרנקל ובביצועה של הפסלת, שרלוט שלום. העבודות הצבעוניות עשויות מברזל ומתארות תמונות מתוך הסיפור "מה לעשות עם חתולה שכזאת", כשלצידם שילוט הכולל את הקטעים מתוך הסיפור.

שנקר 12

 

גן סיפור מפלצת סגולה

גן סיפור 'מפלצת סגולה' הוקם בהשראת ספר הילדים האהוב 'מפלצת סגולה', אשר נכתב ואויר על סופרת הילדים המוכרת רינת הוֹפֶר. הספר מתאר סיפור ללא התחלה וסוף, המתחיל ונגמר במפלצת סגולה ומעורר את הקוראים הצעירים לקחת חלק בעלילה תוך השלמת מילים בחריזה. הפיסול נעשה בידי האמנים נגה ספקטור וחן וינקלר וכולל פסל מרכזי של מפלצת דמוית דרקון וקירות צבעוניים מרשימים ובהם סצנות מהסיפור. במבט מלמעלה ניתן לראות מבנה של סמל האינסוף (מספר 8 שוכב). הפסלים עשויים בטכניקה של בטון מצופה בפסיפס. הגן ממוקם בחורשה המקבילה לרחוב החמניה בשכונת קריית מיכה ותוכנן על ידי אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

בחורשה ליד רחוב החמניה, קריית מיכה

 

גן סיפור משלי חולון

בוקר אחד התעוררו תושבי העיר חולון, והנה כל גיבורי המשלים ממשלי קרילוב, לה פונטיין ואיזופוס מרקדים ברחובות העיר, מספרים ספורים, מתווכחים ביניהם ומטיפים מוסר זה לזה. ואנשי העיר, ובהם הילדה איילת, היקה, השוטר אבוטבול ואחרים מגיבים, נוקטים עמדה ושופטים את המעשים. את הסיפור "משלי חולון" כתב הסופר ע. הלל. איור: כריסטינה קדמון. האמנית דבורה ירון יצרה בהשראת הספר דמויות פנטזיה ילדותיות של חייזרים וחיות. הפסלים, העשויים ברונזה ואלומיניום וצבועים בשלל צבעים מרהיבים, נמצאים במשעול גצל קרסל, בחזית המרכז הקהילתי בקריית בן גוריון.

משעול גצל קרסל 4

 

גן סיפור סבא אליעזר והגזר

האמן דוד פיין, יצר עבור הגן שברחוב משה שרת 10, סידרה של פסלי אבן מסותתים על פי הסיפור המפורסם "אליעזר והגזר", מאת הסופר לוין קיפניס, מראשוני היוצרים ספרות עברית לילדים בארץ ישראל. איורים: פזית מלר-דושי. בגן הסיפור "אליעזר והגזר" ניתן למצוא את דמותו של סבא אליעזר מושך בגזר, כשמסביבו עומדים: סבתא אלישבע, הנכדה אביגיל, הכלב הבהב, החתול לקיק והעכבר אפור השכם. כולם מקיפים את סבא אליעזר ואת הגזר העצום, שיצא סוף־סוף מן האדמה. חידוש הגן והתאמתו לפיסול החדש תוכננו על ידי שרון אלישקוב מהאגף לגנים ונוף בעיריית חולון.

ברנדיס 12

 

גן סיפור סיפור מהלב

הגן הוקם בהשראת הספר "סיפור מהלב", אשר נכתב על ידי אפרים סידון ואוייר על ידי דני קרמן, בעקבות יוזמה של פרופסור גיי לביא, מנהל מחלקת השתלות הלב בבית החולים שיבא, אשר הגה את הרעיון לכתוב ספר לילדים בנושא חשיבות תרומת האיברים. הספר מספר את סיפורה של ילדה הנזקקת לתרומת לב, תרומה אשר מצילה את חייה.
בגן, אשר הינו הראשון בעולם בנושא תרומת איברים, יצר הפסל מאיר טרוסמן שישה פסלים של דמויות שפניהן בצורת לבבות אנושיים וצבעוניים. הפסלים עשויים בטון, הצבוע בצבעים עמידים. ביצירה משולבת במה בחיפוי מוזאיקה מרהיב, עליה רוקדות דמויות של ילדים בעלי פני לבבות, והילדים המבקרים מוזמנים להשלים את המעגל.
הגן משתרע על פני כשני דונם בשכונת נווה רמז. במקום בוצעו עבודות שיקום ושדרוג בתכנונה של אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל, הכוללות חידוש הצמחייה, התקנת מתקן משחקים, ריהוט גן וריצוף.

 

העליה השנייה 34

גן סיפור על גמדים, פטריות ומה עוד?

האמן גדי פריימן עיצב קבוצת פסלי אבן ושיש בדמות פטריות וגמדים יצוקים מברונזה, המספרים את הסיפור "על גמדים, פטריות ומה עוד?", יצירתה של הסופרת והמאיירת אלונה פרנקל. ילדים ומבוגרים מוזמנים לגעת בפסלים ולשבת על הפטריות. פסלים אלה ממוקמים במתחם גני הסיפור במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור, את הגן תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור ציפור הנפש

האמן דודו גרשטיין עיצב פסל ענק וצבעוני בהשראת "ציפור הנפש", סיפורה האלגורי של הסופרת מיכל סנונית. איור: נעמה גולמב. בספר גופה של ציפור הנפש מכיל מגירות רבות. בכל מגירה רגש. ציפור הנפש פותחת מגירות. הפסל עשוי ברזל צבוע, גוף הציפור מחולק לתאים, ובכל אחד מהם דמות המייצגת רגש. פסל זה ממוקם בפינת הרחובות המעפילים והלוחמים.

המעפילים פינת הלוחמים

 

גן סיפור שמוליקיפוד

האמנית נגה יודקוביק-עציוני עיצבה פסלי בטון צבוע בדמות קיפודים ותותים בהשראת הסיפור "שמוליקיפוד", יצירתם של הסופרים כרמי צ'רני (כוש) ושושנה היימן. הפסלים ממוקמים בגן המרכזי של קריית יצחק רבין. את הגן המשתרע על פני 5.5 דונם תכננה אדריכלית הנוף עליזה ברוידה.

פינת הרחובות אברהם יפה ועוזי נרקיס

 

גן סיפור שני חתולים על ספסל

האמנית הנודעת אילנה גור עיצבה ופיסלה בברונזה מספר חתולי רחוב החולקים ביניהם ספסל אחד. ההשראה הייתה סיפרה של דפנה חלף גבאי, "שני חתולים על ספסל אחד", המתחבט בשאלה האם יצליחו שני חתולים להסתדר ביניהם? איור: רוני קורץ. חתולי הברונזה יושבים על ספסלים המקיפים עץ שקמה, סמלה של העיר חולון, בשטח גן ציבורי הנמצא ברחוב רפאל איתן.

רח' רפאל איתן 12

 

גן סיפור שפת הסימנים של נעה

המעצב אפי חוג'סטה והמאייר יניב שמעוני בעזרת סטודיו חוג'סטה בע"מ יצרו שבע צמות ג'ינג'יות ענקיות, מעוטרות בסרטים, כמספר הצמות שפארו את ראשה של נעה, גבורת הסיפור "שפת הסימנים של נעה" מאת הסופרת נירה הראל. הסרטים עוצבו כשבשבות רוח ענקיות וכך כשנושבת רוח נוצרת בגן חוויה נהדרת של צבעוניות, שמחה ותנועה. פסל זה ממוקם על הדשא המרכזי במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור. את מתחם הגנים תיכנן האדריכל ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור תיבת נח

בגן "ארבע הארצות" המחודש בן שבעה הדונמים, הנמצא במרכז שכונת ג'סי כהן, הוצב דגם ענק של תיבת נח האגדית. המתקן נבנה בשבדיה, הובא לארץ והורכב על ידי חברת "פעלטון". המיצב מבוסס על הסיפור המקראי ובהשראת הספר "סיפורי התנ"ך לילדים", מאת הסופר הנודע מאיר שלו. הגן כולו שזור בחיות מעוצבות מצמחים גזומים, המייצגות את בעלי החיים שעלו לתיבה. במסגרת שיקום הגן חודשו כל התשתיות ב"גן ארבע ארצות": שבילים רוצפו, בוצע גינון, והוקמו מחדש: תאורה, ריהוט גן, פינת משחקים לילדים ופינת כושר למבוגרים.

ארבע ארצות 25

 

גן סיפור תירס חם

המעצבים יעל טבת ורואי רוט, בוגרי 'בצלאל', המתמחים בעיצוב חוויות כוללות ושילוב דיסציפלינות, יצרו פסל מרהיב של תירס ענק ולצדו שבשבת נעה ברוח ועליה הדמויות המוכרות של אופיר, לירון וחבריהם, המסתובבים ביחד עם פעמוני רוח, אשר משמיעים את מנגינתם הנעימה.
היצירה הוקמה בהשראת ספר הילדים המוכר והאהוב "תירס חם", אותו כתבה סופרת הילדים הנודעת וממקימות קיבוץ שער הגולן, מרים רות ואיירה אורה אייל. הפסלים מוקמו בכניסה ובחצר המרכז הקהילתי קליין בשכונת תל גיבורים.

פילדלפיה 16, מרכז קהילתי קליין

 

גן סיפור היה הייתם שני קופים

כך מתחילה ההרפתקה המתרחשת בספארי ובעולם הדמיון, ומתוארת בספרו של דויד גרוסמן, 'היה הייתם שני קופים'. איור: אורה איתן. בהשראת הקופיף יויו, הילד גידי ושאר חבריהם עיצבה האמנית והפסלת לילך פנקס מרקמן פסלים גדולים וצבעוניים בדמות קנגורו, ג'ירף, מכונית דמיונית וירח מנצנץ. הללו הוקמו על ידי צוות 'אפי חוג'סטה בע"מ' בתוך גן ירוק ומזמין, אשר תוכנן ע"י אדריכלית הנוף קרני גרשטיין ובו מגוון אפשרויות לבילוי ומשחק על הפסלים ובמתקנים שלצידם.

רחוב נעמי שמר בקריית אילון

 

גן סיפור הכינה נחמה

האמנית ישראלה הרגיל הקימה מיצב פיסולי ענק בהשראת הסיפור "הכינה נחמה", יצירתו של הסופר מאיר שלו. איור: יוסי אבולעפיה. המיצב כולל שני ראשי ענק, הראש הקירח והראש השעיר, אשר מאכלסים בתוכם כינים שונות, ביניהן, הגיבורה הראשית, נחמה. בין הראשים ישנו מקבץ של "כינים קפיץ" - שעשוע לילדים. פסל זה ממוקם במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור אותו תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור המטריה של רותי

האמן זיו בן דב עיצב עבור הגן שלושה פסלים: כל פסל כולל מטרייה הפוכה ודמויות מופשטות המייצגות את גיבורי הסיפור: רותי, רוני, אמא של רותי ואבא של רוני. הפסלים העשויים פלדה ואלומיניום צבוע מתנשאים לגובה של 480 ס"מ. הפסל עוסק בואריאציות של יחסים בין הדמויות על פי הספר "המטריה של רותי", מאת הסופרת דינה דז'טלובסקי, אשר התגוררה בחולון והייתה מחלוצות תיאטרון הבובות בישראל. הפסל ממוקם בגן שתכננה אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל ברחוב שמעון אבידן

שמעון אבידן 7

 

גן סיפור המטרייה הגדולה של אבא

האמן אורי דושי יצר סדרה מרשימה, צבעונית ומרהיבה של שדרת פסלי ברזל צבעוניים, בהשראת הסיפור "המטריה הגדולה של אבא" מאת הסופר לוין קיפניס, מראשוני הכותבים של ספרות ילדים בעברית בארץ ישראל. הפסלים ממוקמים בכניסה לחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. את שיקום החורשה תכננה אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

משה דיין 12

 

גן סיפור המלך מחפש חבר

גן סיפור 'המלך מחפש חבר', פרי יצירתו של האמן זיגי בן חיים, נמצא בגן הציבורי הקרוי על שם חסידי אומות העולם, בין הרחובות אהרון קציר וש"י עגנון בחולון. הגן כולל פסלי מלך, ילדה ועץ תפוחים, שפרותיו הם שבשבות מסתובבות ברוח. הגן עוצב בהשראת ספרו של יוסי אלפי, אשר אויר בידי ליאורה גרוסמן. זהו סיפור על מלך שאין לו איש בעולם ומשאלתו היא למצוא חבר. הוא יוצא למסע מפותל, שבמהלכו הוא לומד להכיר בערכה של החברות, אך גם על חשיבותו של הזהות העצמית.
בגן אשר שוקם ושופץ ניתן ליהנות מצמחיה נאה וממדשאה ירוקה, מתקני משחק ומתקני כושר.

בין הרחובות ש"י עגנון ואהרון קציר

 

גן סיפור המנגינה, הילדה וכלי הנגינה

הפסלת והיוצרת נילי מי-טל מתמחה בכתיבת ספרי ילדים ופיסולם. בית הספר "ניב" הוא בית ספר מוסיקלי ומה טבעי יותר מלהציב במקום את יצירתה של מי-טל, הכוללת פסלים וסיפור ילדים אודות כלי נגינה וילדה אחת לא גדולה?... הפסלים נמצאים בחצר בית הספר.

שער ציון 9

 

גן סיפור המפוזר מכפר אזר

אלכס פדואה וספי חפץ מחברת עיצוב איי.2.די עיצבו מיצב פיסולי בהשראת גיבורו של הסיפור "המפוזר מכפר אז"ר", מאת הסופרת לאה גולדברג. ברוח הספר המתקנים בגן 'הפוכים': הדשא מרוצף והשבילים הם דשא, הספסלים ממוקמים בצורה אבסורדית, ספסלים אחרים הופכים להיות פנסים, מגלשות ונדנדות. שורה של ספסלים מסמלת את הרכבת שאינה נוסעת לשום מקום. את הגןתכנן אדריכל הנוף ברוס לוין והוא ממוקם בפינת הרחובות דוד אלעזר ומנחם בגין.

דוד אלעזר פינת מנחם בגין

 

גן סיפור המקק שנכנס לו ג'וק

האמן צביקה קנטור עיצב קבוצת פסלים בדמות פטרייה, צב, חיפושית, ציפור ומקק, המספרים את הסיפור "המקק שנכנס לו ג'וק" מאת הסופרת דבורה עומר. איור: טלי קריבולט. הפסלים עשויים ברזל, צבועים בצבעים מרהיבים ומתנשאים לגבהים שונים. הפסלים ממוקמים במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור. את המתחם תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור הנסיך הקטן

"כך טיבם של המבוגרים, ואין לדון אותם לכף חובה. על כן חייבים הילדים להתייחס אליהם בסלחנות ובאורך-רוח, כי אנו, המבינים את סוד החיים, איננו מייחסים למִספרים חשיבות יתרה." – תרגום אריה לרנר, הוצאת עם עובד, 1971

חברת א.א. תבנית ויציקה עיצבה והקימה את גן הסיפור "הנסיך הקטן". האמן אילן אוורבוך עיצב את פסל הכתר הענק מאלומיניום. מתקני הגן קושטו מדמויות המוכרות מתוך ספרו של הסופר הצרפתי והטייס אנטואן דה סנט אכזיפרי, שנהרג במהלך טיסה קרבית במלחמת העולם השנייה. הגן ממוקם בחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. את פרויקט שיקום החורשה תכננה אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

חורשת היובל (שד' משה דיין)

 

גן סיפור העץ הנדיב

האמן בוקי שוורץ עיצב קבוצה של פסלי ברזל גדולי מימדים בהשראת "העץ הנדיב" מאת שלדון (של) סילברסטיין. פסלים אלה ממוקמים בגן הציבורי הוותיק שבפינת הרחובות הופיין וויצמן. סידרת פסלי העצים הורכבה מצינורות ברזל ענקיים, צבועים באדום, כשבקצהו של כל ענף קבועה מראה כך שהטבע הסובב את היצירה משתקף במראות. הפסלים, שמונה במספר, מתארים את התהליך שעובר העץ בסיפור ואת תוצאות מערכת היחסים שלו עם הילד. את פרויקט שיקום הגן תיכנן ברוס לוין.

פינת הרחובות הופיין ואהרונוביץ

 

גן סיפור והילד הזה הוא אני

האמנית עפרה צימבליסטה עיצבה מיצב פיסולי בהשראת יצירתו של הסופר יהודה אטלס "והילד הזה הוא אני". המיצב כולל פסלי ילדים משחקים עשויים אלומיניום צבוע בגוון כחול, האופייני לפסליה של צימבליסטה. הפסלים מוצבים בפינת הרחובות מרבד הקסמים והמלאכה.

מרבד הקסמים פינת המלאכה

 

גן סיפור חמשת החושים

ביצירה "חמשת החושים" הציב האמן יזהר כהן חמישה פסלים: הראייה, השמיעה, הריח, המגע והטעם. הפסלים מאפשרים לילדים להיות שותפים לחוויה מיוחדת במהלכה הם יכולים להיכנס לתוך הפסלים וללמוד מקרוב על חושינו המפותחים. המיצב נמצא בגן הציבורי ברחוב המרגנית.

המרגנית 5

 

גן סיפור חתונה בגינה

הגן הוקם בהשראת הספר שכתבה ואיירה מירי צללזון. הפסלים הצבעוניים והעליזים פוסלו על ידי האמן מאיר טרוסמן והם כוללים פסל דמוי ספר פתוח ובו דמויות תבליט של הירקות גיבורי העלילה, פסלי החתן 'חציל', הכלה 'עגבנייה', גזר ומלפפון מבוגרים היושבים יחד, תפוח אדמה וכן במה קטנה ועליה דמויות של צנוניות מרקדות. הסיפור מתאר את לבטיה של עגבנייה יפה וצעירה בחיפושיה אחר האושר והזוגיות. הגן, אשר נמצא בקריית בן גוריון, גובל בחורשת היובל ובשדרות בן גוריון, עבר שיקום והוא כולל ריהוט גן, מדשאות ומתקני משחק.

סמוך לשד' בן גוריון 40

 

גן סיפור טריקים בצלחת

הגן הוקם בהשראת ספרה של הסופרת, תושבת חולון, סימה להט ונכדתה עמית מירון, אשר רקמו עלילה בנושא התמודדויות שחווים הורים סביב האכלת ילדיהם הפעוטים. רכבת אשר נוסעת לתוך פה פתוח, אופה חביב, דמויות אנשים ש'רודפים' אחרי ילד על מנת להאכילו הם חלק מהפסלים הצבעוניים והעליזים, שעיצבה הפסלת מירי קולן. האיורים המקוריים בספר הינם של המאייר אורי ויסלר ותכנון הגן בוצע על ידי האדריכלית כרמלה גבריאל. גם השילוט בגן הינו ייחודי ועוצב על ידי הפסלת בצורת מאכלים כמו קרואסון, פלפל וסוכריה. בגן ישנם מתקני משחק לפעוטות, ריהוט גן, רחבות דשא וגינון. גן זה הינו החוליה המקשרת ברצף גני הסיפור הנמצאים בשכונת ג'סי כהן, מגן 'הארנב ממושי' עד לגן 'מגדל של קוביות בניתי'.

שכונת ג'סי כהן בתוך גן 'התנאים'

 

גן סיפור כספיון הדג הקטן

האמן מישל וולמן עיצב פסל מים קינטי, מפלדת קורטן ונירוסטה, בהשראת הסיפור "כספיון הדג הקטן", יצירתו של הסופר פאול קור. הגן משתרע על שטח של 6 דונם והוא מכיל בריכה ומזרקה שבה ממוקמים פסל הלוויתן, כספיון הדג הקטן ודגים נוספים. הלוויתן נישא על עמוד גבוה מעל המים ונמצא בתנועה מתמדת כתוצאה מפעילות המים. פסל זה ממוקם בגן ברחוב בן-נון אותו תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

פינת הרחובות יוחאי בן נון וגאולים

 

גן סיפור איה פלוטו

האמנית דורית לוינשטין עיצבה דמויות צבעוניות בהשראת סיפור הילדים המפורסם "איה פלוטו" מאת הסופרת הנודעת לאה גולדברג. הספר מתאר את עלילותיו של כלבלב הרפתקן מקיבוץ מגידו ומבוסס על סיפור שכתבו ואיירו במקור בני הזוג דינה וארי רון, חברי הקיבוץ. פסלי הכלב פלוטו, הפרה והפרפר מוצבים בגינה ציבורית מאחורי בניין מגורים ברחוב חנקין. פסל משפחה, הניצב בפינת הרחובות ההסתדרות וחנקין מזמין את הילדים אל הגן. את הגן עיצב אדריכל הנוף חיים כהנוביץ.

חנקין פינת ההסתדרות

 

גן סיפור איתמר מטייל על קירות

האמנים אלי שוקי ולימור גלעד-אולוקיה עיצבו סידרה של תמונות מפוסלות בהשראת הסיפור "איתמר מטייל על קירות", מאת הסופר דוד גרוסמן, איור: אורה איל. מסגרות התמונות מתנשאות לגובה של כ- 3 מטר ועשויות ברזל. הדמויות שבתמונות נחתכו באמצעות לייזר ונצבעו בצבעים אפוקסיים. פסל זה ממוקם במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור, אשר תוכנן על ידי אדריכל הנוף ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור איתמר פוגש ארנב

האמנית אורית מזוריק עיצבה סצנות אחדות, המורכבות מדמויות מפוסלות, צבעוניות ומחייכות, בהשראת הספר "איתמר פוגש ארנב", מאת הסופר דוד גרוסמן. הילדים מוזמנים להיכנס לתוך ההתרחשויות. הפסלים ממוקמים בחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. שיקום חורשת היובל בוצע על ידי אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

משה דיין 12

 

גן סיפור גן גורים

הפסל אהרל'ה בן אריה עיצב את גן סיפור "גן גורים" בהשראת ספר השירים לילדים מאת המשורר רפאל ספורטה והציירת איזה הרשקוביץ'. הספר, שיצא לאור לראשונה בשנת 1958, מתאר התנהלות יומיומית ב"גן ילדים" המורכב מבעלי חיים צעירים (גורים), עליהם מופקדת הגננת "דובה" והעוזרת "בובה".
בגן ניתן לראות דמויות של פילים בגוון תכלת ובעלי חיים נוספים. פני הגן כוללים גבעה חולית עם צמחיית חולות מקומית. הגן תוכנן על ידי משרד אדריכלי-נוף 'ברוידא-מעוז' ונמצאים בו גם מתקני משחק מעץ, פינת כושר, מדשאות, פינות ישיבה ומצללות.

בין הרחובות פנחס אילון ויפה ירקוני, סמוך לבית הספר היסודי 'שרון'

 

גן סיפור דודי שמחה

האמנית רות צרפתי, שאיירה את הספר "דודי שמחה", פרי יצירתו של הסופר ע. הלל, עיצבה גם את סדרת הפסלים עבור גן הסיפור. הדמויות בגודל טבעי, עשויות יציקת ברונזה וצבועות בצבעים מרהיבים. אדריכל הנוף ברוס לוין, שהיה אחראי על עיצוב מתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור, עיצב עבור הפסלים שביל ללא מוצא ברוח הספר המוביל ל"שומקום" ובכך מזמין את הילדים לצעוד לצד הדמויות המוכרות.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור דירה להשכיר

האמן ריצ'רד שילה עיצב סדרת פסלים, העשויים יציקת ברונזה בהשראת דיירי המגדל, גיבורי הסיפור "דירה להשכיר", מאת הסופרת לאה גולדברג. הפסלים הם האנשה הומוריסטית של הדמויות בספר, אשר עוסק בחשיבות הסובלנות והאחווה בין יצורים שונים זה מזה באופיים. אדריכל הנוף ברוס לוין התבקש על ידי האמן ליצור גבעה המדמה מערכת טבעית של מושבות בעלי חיים. עוד בחר האדריכל למקם מסביב לפסלים צמחיה צפופה המדמה סביבה אקולוגית טבעית. הפסלים ממוקמים במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור דרך הביטחון

האדריכל ברוס לוין וחברת א.א. תבנית ותצוגה בע"מ חברו יחדיו על מנת ליצור את הגן ההיסטורי דרך הביטחון. הגן משלב בתוכו סיפור היסטורי לאומי ייחודי. נמצאים בו דגמי כלי רכב מוקטנים, ושרידים מקוריים של תוואי דרך הביטחון שהוליכה את השיירות בתש"ח (1948) מתל אביב אל ירושלים הנצורה ומרחבי הנגב. עוד תמצאו בגן שלטי מידע ומפות של התקופה. הגן נמצא ברחוב רפאל איתן.

רח' רפאל איתן 12

 

גן סיפור האוצר של צ'מבלו

גן סיפור "האוצר של צ'מבלו" ברחוב הגליל 7 מבוסס על ספרו של רוני חפר. הסיפור אודות דרקון השומר על אוצר עתיק יומין במערה, על האביר הנס שבא לחפש את האוצר ומוכן להלחם למענו ועל הידידות המופלאה שנרקמת ביניהם. האמנית נוגה ספקטור יצרה שלושה פסלים גדולים העשויים בטון עם חיפוי פסיפס צבעוני. הדרקון צַ´מְבָלוֹ, תיבת האוצר ומערת הדרקון ממוקמים בגן הותיק שאת חידושו תכננה אדריכלית הנוף כרמלה גבריאל.

הגליל 7

 

גן סיפור האריה הרעמתן והג'ירפה גם

האמן יופ דה יונג הקים ברח' שנקר 4 מתחת לעץ השקמה העתיק, מיצב פיסולי מיוחד במינו על הספר "האריה הרעמתן והג'ירפה גם" של הסופר והעיתונאי דב אלבוים. איור: דיויד הול. הפסלים עשויים גרוטאות ברזל המכוסות בעבודת טלאים המעובדים בטכניקת ריתוך ייחודית.

שנקר 4

 

גן סיפור האריה שאהב תות

הגן הוקם בהשראת ספרה הקלאסי של הסופרת והמשוררת תרצה אתר אודות אריה אשר בטעות חשב שהוא אוהב תות, עד אשר פגש בחבורת ילדים וטעם מהתותים שהביאו ליער. איור: דני קרמן. בין הפסלים, אשר עוצבו ע"י הפסל אסף ליפשיץ, ניתן למצוא פסל ברונזה גדול ומרשים של אריה שלועו פעור ובו צרור תותי שדה, פסל של תות שדה צבעוני עליו יושב ילד, כאשר מולו ניצבים שני ילדים, בגודל אמיתי, העשויים ברונזה, פסל של צלחת גדולה ובתוכה צ'יפס וכן מתקן בצורת שיפוד. הגן תוכנן ע"י אדריכלית הנוף קרני גרשטיין ומלבד הפסלים המרשימים כולל הגן גם מתקני משחק וספורט, רחבות דשא וצמחיה, איזורי ישיבה ובילוי.

נעמי שמר, קריית אילון

 

גן סיפור הארנב ממושי

האמנים ורדה גבעולי ואילן גלבר עיצבו פסלי אבן, שיש וברונזה בהשראת הסיפור "הארנב ממושי" מאת סופרת הילדים, תושבת העיר חולון, שלומית כהן-אסיף. איור: אמי רובינגר. פסלי הארנב ממושי במפגש עם חבריו החדשים: הקיפוד, הלטאה והצב ממוקמים על מדשאות הגן ברחוב העבודה 12 והילדים מוזמנים לבוא ללטף אותם וללחוש סודות באוזניהם.

העבודה 12

 

גן סיפור הביצה שהתחפשה

האמנית יעל ארצי עיצבה סדרת פסלים בהשראת הסיפור "הביצה שהתחפשה", יצירתו של הסופר דן פגיס. הפסלים העשויים ברזל, נירוסטה ויציקת ברזל עוצבו בדמות הביצה, הבלון, הפרח, הליצן ואמא תרנגולת. הפסלים ממוקמים בגינה שתכנן אדריכל הנוף ברוך גבינט בשדרות גולדה מאיר, בסמוך לקניון חולון.

שד' גולדה מאיר 11

 

גן סיפור הדג שלא רצה להיות דג

האמנית דורית פלדמן הקימה מיצב פיסולי בהשראת הסיפור "הדג שלא רצה להיות דג" מאת הסופר פאול קור. מדובר במבנה ספירלי יצוק מבטון בשילוב חומרים נוספים, ובו שני חללים נפרדים. על קירותיו דמויות של חיות אשר עוצבו בהשראת גיבורי הסיפור. הדמויות עשויות מחומרים שונים וגזורות בחיתוכי לייזר. פסל זה ממוקם במתחם גני הסיפור ברחוב מוטה גור. את הגן תכנן אדריכל הנוף ברוס לוין.

מוטה גור פינת רפאל איתן

 

גן סיפור הדינוזאור של דודו

האמנית מירי קולן עיצבה קבוצת פסלי בטון בדמות דינוזאורים צבעוניים, חמודים ומזמינים. הדינוזאורים נוצרו בהשראת סיפרה של רחלי פליישון גננת במקצועה, תושבת חולון, אשר תארה בספרה את קורותיהם של שלושה ילדים וגיבור נוסף – הדינוזאור. הספר מבוסס על ילדותו של בעלה של הסופרת. הפסלים ממוקמים על פי רצף האירועים בספר בצורת שבלול מתפתל בחורשת היובל, הנמצאת ממערב לקריית בן גוריון. את פרויקט שיקום החורשה תכננה האדריכלית כרמלה גבריאל.

משה דיין 12

 

גן סיפור הזיקית או מה שיותם ותובל גילו בחצר

האמן הוותיק אליעזר וייסהוף פיסל עבור הגינה ברחוב השומרון זיקיות צבעוניות בהשראת סיפרו 'הזיקית או מה שיותם ותובל גילו בחצר'. וייסהוף עיצב עבור הגן חמישה פסלי זיקית גדולים ושילב בהם אלמנטים של משחק וחקירה. גם ספסלי הגן זכו לעיצוב ברוח הספר. כמו יותם ותובל בסיפור מוזמנים ילדי השכונה והמבקרים בגן למסע חוויתי ומרתק בקירבת הבית.

גן השומרון, כניסה דרך רחוב הגלעד

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 • עולם הקרקס בשיתוף קרקס פלורנטין ולונדע

  לכבוד החופש הגדול  חברו יחדיו מוזיאון הילדים הלונדע וקרקס פלורנטין להקמת מתחם קרקס ססגוני בו יתקיימו דוכני משחק והפעלות לכל המשפחה.

 • האקווריום בירושלים עם ילדים

  ממש לאחרונה נפתח אקווריום חדש ומרשים בירושלים. מה יש שם? מתי להגיע וכמה זה עולה? כל המידע כאן:

 • פסטיבל האור 2018

  פסטיבל האור 2018 ייערך השנה בין התאריכים  5.07.18 - 27.06.17  (20:00-23:00) עם ארבעה מסלולי אור בעיר העתיקה, ולאורכם כ- 35 מיצגי אור מרשימים ואינטראקטיביים של אמנים ישראלים ובינלאומיים.

 • מוזיאון אגם בראשון לציון עם ילדים

  מחפשים רעיון לבילוי עם ילדים בחופש הגדול?  בקרו איתם במוזיאון אגם בראשון לציון ותהנו  מסיור משפחות מרתק, סדנאות יצירה וכמובן המון המון צבעוניות ותנועה.

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.