פורסם ב- רפואה שלמה
10 ינו 2018

יולדות יוכלו להמשיך לבחור מבין 3 תחליפי חלב בבתי החולים

רשות ההגבלים הודיעה לאחרונה (9.1.2018) על הארכת הצו ב 5 שנים נוספות כך שיולדות יוכלו לבחור בין 3 תמ"לים במחלקת היולדות: נוטרילון, סימילאק או מטרנה.

רשות ההגבלים העסקיים פרסמה להערות הציבור טיוטת דו"ח מחקר הסוקר את המגמות בענף תחליפי החלב לתינוקות בין השנים 2012-2017.

להלן עיקרי הדו"ח, ניתן לצפות בדו"ח ישירות באתר רשות ההגבלים.

דו"ח הרשות מסכם בדיקה מקיפה שנערכה בתחום מתוך מטרה לאמוד את השפעות הצו המוסכם שנחתם בפברואר 2014 בין רשות ההגבלים העסקיים לבין חברות תחליפי החלב לתינוקות והסדיר את מערכת היחסים בין החברות לבתי החולים. במסגרת המחקר, נבדקו מספר נושאים ובעיקרם השינויים שחלו בדפוסי הפעילות של ספקיות תחליפי החלב בבתי חולים ובמקטע הקמעונאי לאחר החתימה על הצו.

בדיקת הרשות העלתה כי הנוכחות של ספקיות שונות בבתי החולים מסייעת בהפחתת חסמי כניסה והתרחבות, ובפרט עבור ספקיות חדשות וקטנות. זאת, ככל הנראה, משום שנוכחות של ספקית בבתי החולים מעניקה לה "לגיטימציה בריאותית". באופן זה, כאשר פוגש הצרכן בבתי החולים מותג מסוים, נוצר בעיניו מוניטין למותג זה. המוניטין מהווה בהמשך שיקול מרכזי בבחירת הצרכן את תחליף החלב בו ישתמש.

בהתאמה לכך, נמצא קשר מובהק בין כניסת חברת 'טבע' לבית חולים באזור מסוים לבין התרחבותה במקטע הקמעונאי באותו אזור. קשר דומה נמצא גם ביחס לשתי החברות הגדולות בענף, מטרנה ופרומדיקו, אם כי ברמה נמוכה יותר בהשוואה לטבע.
המחקר אותו ביצעה הרשות ביקש גם לבחון את השפעת הצו המוסכם על מחירי תחליפי החלב לתינוקות.

תוצאות המחקר מלמדות כי לאחר יישום הצו לא חל שינוי מהותי במחירי ספקיות תחליפי חלב לתינוקות לקמעונאים. המחיר הממוצע לצרכן בענף ירד בכ-1.5% לשנה, כאשר עיקר הירידה במחיר התרחשה לאחרונה, לאחר כניסת שופרסל לענף.

מסקנות הדו"ח מלמדות, בין היתר, כי לאחר כניסת הצו המוסכם לתוקף אפשרו רובם המוחלט של בתי החולים גישה חופשית, בתנאים שוויוניים, לכל ספקיות תחליפי החלב לתינוקות, כך שנכון להיום כמעט בכל בתי החולים בישראל פועלות זו לצד זו שלוש ספקיות. כך, מגוון המוצרים העומד לרשות ההורים בבתי החולים גדל באופן משמעותי ביחס למגוון שהיה קיים בתקופה שקדמה לצו המוסכם.

בהתאם לכך, רשות ההגבלים העסקיים הגיעה להסכמות עם שלוש חברות התמ"ל מטרנה, פרומדיקו וטבע, על הארכת תוקפו של הצו המוסכם בחמש שנים נוספות. הארכה זו צפויה להקל על פעילותם של שחקנים חדשים וקטנים בבתי החולים וברשתות השיווק והפארמה.

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.