פורסם ב- חינוך והורות
18 יונ 2014

עשרה ספרי ילדים מוצלחים ופחות מוכרים

עשרה ספרים מוצלחים לפעוטות שלא בטוח כי שמעתם עליהם...

שבוע הספר זו הזדמנות מופלאה לבילוי עם המשפחה. הפעילות חינוכית ומעשירה וגם לא עולה לנו הרבה... וגם אם כן (לפחות במקרה הזה) - הרי זה משובח. מי לא רוצה ילד שחובב קריאה על חשבון הטלויזיה. שבוע הספר 2014 מסתיים ב 21.6, אז מהרו לבקר בו. לפרטים נוספים ושעות פתיחה כנסו לאתר של שבוע הספר
 ניתן למצוא בגוגל אינספור מאמרים בנוגע ל"ספרים הכי פופולריים לילדים" או "ספרי ילדים שחובה בכל בית". במאמר זה קיבצנו את רשימת הספרים שלדעתנו הם הכי מוצלחים, ולא התחשבו במידת הפופולריות שלהם...

 קריאה נעימה!

 

1. הדבון לאלא / יצחק אבנון (הוצאת מודן) - יצירה קלאסית לילדים, אשר מלמדת שלא פשוט להסתדר בעולם אך ורק באמצעות "לא".

2. ספור שקרה לי בדרך / דבורה עומר ו-ורד רביב שורץ (הוצאת דני ספרים) - 27 סיפורים קצרים אשר מתמקדים בעיקר בסביבתו הקרובה של הילד ומתייחסים להיבטים התפתחותיים ורגשיים שונים. אך בצד הכוונה לשעשע את המאזינים הצעירים, יש גם רצון לספק ערך מוסף בצורה של טיפוח רגשי, העשרה קוגניטיבית וקידום היבטים שונים של אינטליגנציה רגשית. מתאים לגיל 2-5.

3. דגדוגים / דתיה בן-דור (הוצאת מודן) -  קובץ שירי משחק מלהיב לפעוטות ולהורים כאחד. שירי משחק חשובים להתפתחות הילדים, ומזמנים להורים כלי לתקשורת נעימה, חשובה וייחודית עם ילדיהם. שירי המשחק ב``דגדוגים`` מתבססים על מגע, החשוב כל כך להתפתחות הילד, שמים דגש על הבעות פנים וקולות ומביאים לשותפות אינטימית בדרך חוויתית. עם התפתחותו של הילד נוספים לשירי המשחק רבדים נוספים: תינוקות יהנו מהמגע, הדגדוגים והצלילים, פעוטות יוסיפו את הצחוק והקולות וילדים בראשית הדיבור יוכלו לפתח את יכולתם המילולית. 

4. אגדות בחרוזים / גרסה עברית אפרים סידון (הוצאת קלסיקלטת) - 12 ספרים בספר אחד - סינדרלה, פינוקיו, הברווזון המכוער, שלגיה, זהבה ושלושת הדובים ועוד.

5. רצתי, רצתי, ונפלתי / פניה ברגשטיין (הוצאת הקיבוץ המאוחד) - ספר קרטון לפעוטות המכיל את מיטב שיריה של פניה לקטנטנים, מלווה באיורים צבעוניים ומלבבים שבין ספרי הקלאסיקה הישראלית לילדים שמור מקום מיוחד לספרי הפעוטות של פניה ברגשטיין, מחברת "בוא אלי פרפר נחמד", שיותר מכל יוצר עברי אחר, מלבד ביאליק- הצליחה לחבר שירים פשוטים ומושלמים כאחד לקטנים ביותר, מתאים לגיל 1-3. 

6. פעם היה ילד שלא רצה לישון לבדו / מירה מאיר (הוצאת ספרית פועלים) - הסיפור עוסק בפחדי ילדים שלא רוצים לישון לבד ומאפשר לפתוח שיח עם הילד כדי לעזור לו להתמודד טוב יותר עם המעבר לשינה.

7. לקוף יש בעיה / ג'וליה דונלדסון ואקסל שפלר (הוצאת כנרת) - "אבדתי את אמא!" "אל תבכה קופיף," אמר פרפר נחמד. "נמצא לך אמא תיכף ומיד. בוא נחשוב ביחד. תגיד לי, מה גודלה?" "גדולה יותר ממני - איזו שאלה!" הקופיף הקטן נותן לפרפר סימנים כדי שיעזור לו למצוא את אמו, אבל הפרפר מתבלבל ומתבלבל. האם הם יפגשו בין כל החיות את אמו האמיתית של הקופיף? 

8. שירי חיות לפעוטות (הוצאת הקיבוץ המאוחד) - קובץ של 10 שירי פעוטות.

9. מפתחות הקסם של דידי / ליאור עידן-אבורמן (הוצאת דני ספרים) - ערב אחד ישב דידי מול המחשב וקרא לאימו שתבוא לשחק איתו. אבל אמא היתה עסוקה. "תמיד את עסוקה כשאני זקוק לך!" כעס דידי, "אני צריך אותך עכשיו!" דידי, ילד חסר-סבלנות, יוצא למסע מרתק אל ארץ הקסמים. בדרכו הוא פוגש דמויות ססגוניות, החוסמות את דרכו ומערימות קשיים. מחבריו הנלווים אליו, התן והג`ירף, לומד דידי את שפת הלב, שפה של תקשורת בלתי-אלימה, הפותחת כל דלת.

10. בוא אלי פרפר נחמד / פניה ברגשטיין (הוצאת הקיבוץ המאוחד) - יש בדיר טלה קטן / וכולו לבן, לבן / רק שחורות הן שתי אזניו / ושחור הוא הזנב. / לפרה האדומה / יש עגלה קטנה, חומה./ את ראשה היא ליקקה / ונתנה לה נשיקה. // האם יש בינינו אחד שהחרוזים הללו לא גורמים לו להתגעגע אל ימי ילדותו? הפרפר הנחמד, הפרח הורוד, הדוגרת ואפרוחיה, הטרקטור, הכלב הנאמן וידידיהם, היו כאן הרבה לפנינו, עוד לפני קום המדינה. יותר מיובל חלף, וקסמן של התמונות מן הכפר והחרוזים התמימים כל-כך, לא פג. להפך - נוסף להם נופך של נוסטלגיה לימים נאיביים יותר, לילדות תמימה ורחוקה.

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.