פורסם ב- רפואה שלמה
25 יול 2013

הסכנות שבשימוש של ילדים בסמראטפונים וטאבלטים

איילת רוזן ממאקו במאמר מצויין על ההשלכות ההרסניות של השימוש בסמארטפונים וטאבלטים אצל ילדים. קריאת חובה לכל הורה

 

מאמר מצויין ומפורט של איילת רוזן ממאקו על ההשלכות ההרסניות של שימוש  ילדים במכשירים חכמים.

מומלץ לקרוא את כל המאמר.  לממהרים, הנה הדברים שאנו מצאנו מעניינים:

 

בארה"ב מצאו שכ-39% מבני ה-2-4 במדינה משחקים באייפד.  בקבוצת הגיל של 5-8 כבר יותר מחצי מהילדים משתעשעים באופן קבוע עם מסכי טאצ' למיניהם. בשנת 2011 אחד מכל חמישה ילדים בגילאי 3-8 בארה"ב היה הבעלים של אייפוד טאצ', ול-24% מבני קבוצת הגיל הזאת יש טאבלט משלהם .

בבריטניה  סקר מקומי מצא שחצי מההורים מאפשרים לתינוקות שלהם לשחק באייפון או באייפד, ואחד משבעה נותן להם לבלות עם המכשיר יותר מארבע שעות ביום.

 
רבים יטענו שמדובר בסך הכל בתופעה חיובית, כזאת שמתאימה את עצמה לרוח התקופה. אלא שיש לא מעט חוקרים שמודאגים מאוד מההשפעה שיש למכשירים האלה על הילדים שלנו ועל ההתפתחות שלהם, ומקשרים את השימוש בהם לשלל תופעות שליליות – סכרת ולחץ דם גבוה, מחלות כלי דם ולב, ירידה בזיכרון, חוסר ביכולות חברתיות, השמנה, דיכאון ובעיות קשב וריכוז. 
 
”מבחינה רפואית – אנשים מחרבים את הילדים שלהם בגלל הדברים האלה", מתריע תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי ומומחה לתרבות צעירה ממכון "אתוס". “ההמלצה של ארגון רופאי הילדים האמריקאי, ארגון שלא זז בלי 200 מחקרים על כל אבחנה, היא לא לחשוף ילדים עד גיל שנתיים למסכים בכללללא שום קשר לתוכן שעל המסך. זו המלצה שפורסמה כי ההשפעה הנוירולוגית על ילד בגיל הזה מאוד חזקה".
 
ד"ר אריק סיגמן, חבר באגודת הפסיכולוגים הבריטים וחבר באגודה המלכותית לרפואה בבריטניה, ממהר להסביר: “בין הלידה לבין גיל שלוש המוח שלנו גדל ב-80% והוא רגיש במיוחד לסביבה. שינויים שחלים במוח של הילדים בזמן הקריטי הזה עשויים להיות מורגשים בטווח הרחוק, וחשוב שנדע שלא נפסיד הרבה אם נרחיק את הילדים שלנו ממסכים בגיל מוקדם - אבל יכול להיות שנפסיד הרבה מאוד כחברה אם נחשוף אותם למסך בתקופה הזאת".
“הורים שחושפים את הילדים שלהם למסכים מונעים מהם לבנות את הבסיס שהכרחי להם להבנת העולם", הוא אומר. "היכרות מוקדמת מדי עם הטכנולוגיה היא בדיוק מה שימנע את פיתוח היכולות שהורים כל כך רוצים להשיג באמצעות הטאבלטים: יכולת ריכוז, יכולת קשב, תשומת לב, היכולת לקרוא אנשים, לתקשר איתם, להגדיל אוצר מילים – כל אלה ייפגעו".
"חשוב שהורים יבינו שמסכי טאצ', ומסכים בכלל, מעודדים ילדים לחשוב בצורה מפוזרת, להתמודד עם מגוון של גירויים בו זמנית – וצורת החשיבה הזו היא ההיפך הגמור מריכוז, שמתמקד ומעמיק בדבר אחד”, הוא אומר. "סוג המחשבה שהמסך מעודד מונע מהילדים את היכולת לחשוב לעומק וגורם להם לנתח מידע בצורה שטחית בלבד. גרוע מזה, המסכים גם פוגעים להם בדמיון. כשאמא מקריאה לילד שלה סיפור הוא נדרש לעבד את הקול שלה למילים, לבנות תמונה שלמה בראש ולקיים מאמץ מוחי – מאמץ שפשוט לא קורה כשמאכילים ילדים בכפית בכל המידע".
 
 
כך תקנו לילדים שלכם הרגלי שימוש נכונים במדיה:
 
1. תסתכלו על עצמכם. השימוש של ההורים בסמארטפונים ובטאבלטים משפיע על האופן בו הילדים ישתמשו בהם. הורים הם דוגמא חיה לאיך ראוי להתנהג.
 
2. טפלו בבעיה מוקדם. אל תחכו שנים, למצב בו כל החיים של הילדה שלכם יסבבו סביב הסמארטפון או הטאבלט. טפלו בבעיה עכשיו כי המצב יחמיר.
 
3. הקפידו על פעילויות מגוונות. הילד שיחק במכשיר? חשוב שאחרי רבע שעה יניח אותו בצד ויעסוק בפעילות אחרת. הפעילות החלופית חייבת להיות חברתית ומהנה, כדי שלא ירגיש שהוא בעונש.
 
4. הקפידו להקדיש זמן רק לילדים, בלי הפרעות. כשאתם מדברים לתינוק שלכם ומפסיקים את התקשורת כי קיבלתם סמס או הודעה בפייסבוק – התינוק מבין טוב מאוד שהוא נדחק הצידה לטובת משהו אטרקטיבי יותר. תשומת הלב שלכם למכשיר מביאה גם את התינוק שלכם לשים לב אליו, במיוחד אם הוא בא על חשבונו. לכן, כשאתם עם הילדים - הסמארטפון והטאבלט לא.
 
5. אל תשאירו אותם לבד עם הסמארטפונים והטאבלטים. השארתם את הילדים לבד? הוציאו את המכשירים מטווח הראייה שלהם כדי שלא תהיה להם אפשרות לתפעל אותם מבלי שתדעו.
 

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.