פורסם ב- כלכלת משפחה
19 יול 2015

כל מה שצריך לדעת על החזרי מס לאחר לידה

לאמהות טריות הרבה פעמים מגיע כסף מהמדינה ופעמים רבות הן כלל לא מודעות לכך, או מודעות רק לאספקטים מסוימים של הסכום המגיע. רוצים לדעת אם גם לכם מגיע? קראו את המאמר:

 

אמא – מגיע לך כסף בחזרה מהמדינה; הכירי את זכויות המס שלך.

ילדת לאחרונה? מזל טוב! גידול ילד הוא דבר לא פשוט שתמיד איכשהו מצליח לזלול בקצב אסטרונומי את התקציב המשפחתי. לכן הטיפ שתקבלי במאמר הזה חשוב ביותר. לאמהות טריות הרבה פעמים מגיע כסף מהמדינה ופעמים רבות הן כלל לא מודעות לכך, או מודעות רק לאספקטים מסוימים של הסכום המגיע.

קשה שלא לשים לב למס שמורידים מידי חודש מהמשכורת החודשית של כל אחד מאיתנו, אך האם זהו תמיד הסכום שאותנו היינו צריכים לשלם? הרבה שכירים משלמים יותר ממה שהיו צריכים.

 

איך קורה בכלל שלמישהו מגיע מס בחזרה?

בעוד שגובה המס שאנחנו צריכים לשלם נקבע ברמה השנתית, אנחנו משלמים מיסים ברמה חודשית (מראש) לפי הערכות של מערכת השכר של המעבידה. המערכת רואה תמונה מאוד מצומצמת של העובדת ולכן עושה הנחות לגבי גובה השכר השנתי. למשל, נניח שאישה מסתובבת בחודש אוגוסט עם בטן של חודש שישי, לכולם ברור שהיא כנראה תלד במהלך אוקטובר ואז תצא לחופשת לידה כך שלא תעבוד חלק מהשנה. אבל מערכת השכר לא יודעת את זה, לכן היא תניח הנחה שמרנית שהעובדת תעבוד כל השנה. מאחר והעובדת בפועל עבדה רק 9 חודשים מהשנה ולא 12, מערכת השכר חישבה את המס לפי הערכה גבוהה מדי – מה שיגרום לגביה עודפת של מס בכל חודש.

על שכירים אין חובת דיווח, וכך יוצא ששכירים רבים שאינם מודעים לחוקים הללו ולא מגישים את הטפסים הרלוונטים לקבלת החזר המס. הרבה פעמים, גם כאשר אנשים מגישים חלק מהטפסים להחזר המס, הם אינם מודעים לכלל הזכויות שלהם ולכן מפסידים חלק מההחזר שהגיע להם על אותה שנה. למשל, ניתן לקבל החזרים על ביטוח משכנתא, ביטוח חיים משולב חיסכון לילדים ועוד.

 

אז מה את צריכה לדעת לגבי החזרי המס שמגיעים לך?

בתור אמא טרייה, יכול מאוד להיות שמגיע לך החזר מס, למה?

1.      במשך 14 השבועות של חופשת הלידה בתשלום, השכר שאת מקבלת מהביטוח הלאומי כנראה נמוך מזה שנהגת להרוויח במהלך העבודה הסדירה שלך, וזאת בעקבות מרכיבי שכר שונים שמחושבים אחרת או נפרסים בצורה שונה כאשר אינך עובדת באופן פעיל. משמעות הדבר היא שבאותה השנה, עבור החודשים בהם עבדת, הרווחת שכר גבוה יותר ושילמת עליו מס גבוה ממה שהיית צריכה באותה שנה.

2.      חופשת הלידה בחוק בישראל קצרה מאוד ביחס למדינות אחרות, ולכן הרבה פעמים יוצא שנשים בוחרות להאריך את חופשת לידתן. המשמעות היא שישנם חודשים נוספים עבורם כלל אין הכנסה. עובדה זו מנמיכה את ההכנסה החודשית הממוצעת באותה השנה ולכן את הסכום אותו היה עליך לשלם.

3.      עבור הלידה, את זכאית לנקודות זיכוי שבזכותן תשלמי פחות מס. קורה הרבה שנופלות טעויות ויוצא כי חלק מנקודות הזיכוי אינן ניתנות ולכן חשוב לעקוב ולשים לב. במידה ונעשתה טעות או שהתחילו להתחשב בנקודות הזיכוי באיחור צריך להגיש בקשה להחזר מס על מנת לקבל את מה ששולם ביתר. חשוב גם לדעת – אם חזרת לעבודה רק בשנה הקלנדרית שלאחר זו שיצאת לחופשת לידה, למעסיק הרבה פעמים אין יכולת לתת לך את נקודות הזיכוי ויש לפנות ישרות למס הכנסה. נכון לשנת 2015 נקודת זיכוי נותנת 218 ₪ לחודש ו-2,616 ₪ לשנה!

את זכאית ל:

א.      לחצי נקודת זיכוי - בשנת הלידה

ב.      ל-2 נקודות זיכוי –  בשנה שלאחר הלידה ועד למלוא 5 שנים לילדה.

ג.       לנקודת זיכוי אחת – מגיל 6 ועד למלוא 17 שנים לילדה.

ד.      לחצי נקודת זיכוי – בשנה בה ימלאו לילד 18 שנים.

 

עוד דברים שחשוב שתשימי לב אליהם

 שני בני הזוג זכאים לנקודות זיכוי על ילדיהם, אז וודאי שגם זוגךזוגתך, עד למלוא 3 שנים לילדה, מקבלת את נקודות הזיכוי כפי שמגיע.

 את החזר המס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה, שימי לב שאת לא מפספסת את הזמן ואם את כבר מתעסקת בהחזר מס על השנים האחרונות בהן ילדת, שווה לבדוק אם מגיעה זכאות גם לשנים שהיו קודם לכן.

גם אם ההחזר ישן, לא מומלץ לזנוח אותו, ראשית כי מדובר בכסף שתוכלי לקבל ושלמעשה הוא שלך ופשוט יושב ומחכה לך בקופת המדינה, אך גם כיוון שהמס צובר ריבית והצמדה לאורך השנים, כלומר שכנראה החזר המס שמגיע לך מלפני 6 שנים הספיק לטפוח.

אז עכשיו כשאנחנו יודעים שכנראה מגיע לך כסף חזרה מהמדינה, ואולי לא מעט - מה עושים?

בגדול עומדות בפניך מספר אפשרויות; את יכולה להגיש את החזרי המס בעצמך למרות שזה לא מומלץ , את יכולה לפנות לרואה חשבון או יועץ מס, ישנן גם מספר תוכנות שעושות את החישוב של המס עבורך אותן את יכולה להוריד, או שאת יכולה להשתמש בשירות החזרי המס האינטרנטי של finupp . תמיד מומלץ להעזר בייעוץ כלשהו על פני להגיש לבד.  

 

המאמר נכתב על ידי חברת finupp.com. לבלוג החברה עם מידע נוסף, עצות וטיפים לחצו כאן

 

 


מצאתם את התוכן שימושי? נודה אם תעיפו מבט בפרסומות של השותפים שלנו ואם אחת מהן מעניינת, הקליקו לקבלת פרטים נוספים. 

 

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך:

 

 

 


אמא, אל תפספסי אף מבצע! הרשמי עכשיו חינם לניוז של שוגרבייבי

אימייל: אני מאשרת שקראתי ואני מסכימה לתנאי השימוש של האתר. המייל ישמש לצורך משלוח מבצעים ופרסומות.